Gündem

Kadınlarda Yumurtalık Kanseri ve Meslekler Arasındaki İlişki İncelendi: Risk 3 Katına Çıkıyor!

 “Occupational and Environmental Medicine” dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, Kanada’da yapılan çalışma, güzellik, satış, muhasebe, tekstil ve inşaat sektörlerinde çalışan kadınlarda, maruz kaldıkları kimyasal maddeler nedeniyle, yumurtalık kanseri riskinin daha fazla olabileceğini ortaya koydu.

Sky News’un haberine göre, Kanada’nın Montreal Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, kadınlarda yumurtalık kanseri ve meslekler arasındaki ilişki incelendi.

Araştırma kapsamında, 18-79 yaş aralığında, ev dışında bir işte en az 6 ay çalışmış, yumurtalık kanseri olan 491 kadın ile sağlıklı 897 kadının verileri karşılaştırıldı. Veriler, katılımcıların iş yerinde kimyasal maddelere temas etmesi açısından değerlendirildi.

Buna göre; kuaför ve güzellik uzmanı olarak çalışanların yumurtalık kanserine yakalanma riskinin 3 kat, 10 yıl boyunca muhasebecilik yapan kadınların 2 kat, inşaat sektöründe çalışanların ise neredeyse 3 kat daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmada, satış temsilcilerinin kanser riskinin yüzde 45, tekstil sektöründe çalışanların riskinin ise yüzde 85 arttığı gözlemlendi.

Araştırmada, daha yüksek hastalık riskine sahip olduğu tespit edilenlerin aynı zamanda talk pudrası, amonyak, hidrojen peroksit, sentetik lifler, polyester lifler, organik boyalar ve pigmentler, ağartıcılar dahil pek çok etkene maruz kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu belirtildi.

Araştırma yazarları, “Muhasebe, güzellik ve satış benzeri sektörlerin daha fazla risk teşkil edebileceğine ilişkin bulgulara rastladık.” değerlendirmesinde bulunarak, ancak bu konu hakkında daha kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini vurguladı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat