Sağlık Makaleleri

Ezber Bozan Araştırma: Yatmadan Önce İçilebilecek En Kötü İçecek Ortaya Çıktı

Araştırmacılar, sütün yatmadan önce içilebilecek en kötü içecek olduğunu ortaya çıkardı. Gece uykusuzluğunun en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilen kahve ve çayın, süt kadar uykusuzluğa yol açmadığı açıklandı.

Uyku vaktinden önce kahve veya çay içmemenin tavsiye edildiği bilinirken, yeni bir araştırmaya göre uykusuzluk için daha da kötü olan bir içeceğin süt olduğu tespit edildi. Söz konusu araştırmada kahve, çay ve sütün kişinin uyku kalitesini etkileyip etkilemediği incelendi ve ortaya ezber bozucu sürpriz bir sonuç ortaya çıktı. Uyku düzenini olumsuz derecede etkileyen en önemli unsurun kahve ya da çayın olmadığı, sütün bu olumsuz durumlara yol açtığı araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Kahve ve çayın, beyindeki uykuyu teşvik eden reseptörleri bloke eden kafein bakımından zenginken, kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin olması dolayısıyla sağlığa birçok faydası olan sütün de zararlı etkilere sahip olabileceği belirtildi.

Araştırmacılar tarafından yayınlanan ortak bir açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Hangi içeceklerin uykumuzu diğerlerinden daha fazla etkilediğini öğrenmek için katılımcılara, uyku takip cihazları ve beş farklı içecek sağladı. Daha sonra her katılımcı beş gün boyunca farklı bir gece yaşadı, bu da ne kadar iyi uyuduklarının bir kaydıydı. Süt, iyi bir gece uykusu için en kötü içecekti: katılımcılar tipik bir geceden neredeyse bir saat daha az, sadece 6 saat 52 dakika uyudular. Popüler inanışın aksine kahve yatmadan önceki en kötü içecek değil, katılımcıların sadece 54 dakika uyumasını engelledi. Çay ise, yatmadan önce içilebilecek en iyi içecektir ve en çok rüya görmeyi teşvik eder, bir saat 14 dakika derin uykuyu teşvik etti.”

“Süt yatmadan önce iyi bir içecek değil”

Teesside Üniversitesi’nden Profesör John Young, “sütün yatmadan önce iyi bir içecek olmadığını” açıkladı. Young, özellikle bir insanda süt ürünlerine karşı alerji, laktoz intolerans veya irritabl bağırsak sendromu (IBS) olması durumunda, bireye “rahatsızlık” yaratan ve uyanık tutan semptomlara neden olabileceğini dile getirdi.

Young açıklamasının devamında; “Bu belirtiler uykuya dalmayı geciktirecek ve hatta iyi bir gece uykusuna müdahale edebilir. Bu nedenle, bu insanlara yatmadan önce süt içmekten kaçınmaları tavsiye edilir. Benzer şekilde, asit reflüsünden muzdarip olan herkes, yatmadan önce sütlü çay veya protein açısından zengin herhangi bir şey tüketirse muhtemelen mide ekşimesi ve yetersizlik belirtileri yaşayacaktır” ifadelerini kullandı.

Young, konuya ilişkin araştırmaların karışık olsa da, başkaları için süt içmenin uykuya dalınmasına yardımcı olmada faydalı olabileceğine dair kanıtlar olduğunu da belirterek, şu açıklamayı yaptı; “Yatmadan önce sütün uykuya dalma ve iyi bir gece uykusunu sürdürme yeteneğimizi geliştirdiğine dair kanıtlar aslında büyük ölçüde genel diyetimize, fiziksel aktivitemize ve gün boyunca güneş ışığına maruz kalmamıza bağlıdır.”

Başka bir araştırmaya göre ise, yeterli süt ve süt ürünleri içeren çeşitli bir diyet, uyku alışkanlıklarını iyileştirmeye yardımcı olacağı kaydedildi. (Cumhuriyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu