Sendika

Anadolu Sağlık-Sen: “Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) Kaldırılmalıdır”

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sözleşmeli ve geçici personel hakkında özel hükümlerin uygulandığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın (YHS) günümüzde fonksiyonunun kalmadığı gerekçesiyle kaldırılarak, bu sınıfa ait kadrolarda çalışanların bir defalığına memur kadrolarına geçirilmeleri gerektiğini belirtti.

Taşkın, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 1965 yılında yasal hale geldiğini, bugüne kadar çeşitli değişikliklere uğrayan Kanun’un tartışılan maddelerinin revize edilmesinin gerektiğini söyleyerek, Kanun’un tartışılan maddelerinden birinin de Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) olduğunu ifade etti.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı görev tanımlamasının yarım asrı geçmesine rağmen Kanun’un pek çok maddesi revize edildiği halde YHS ile ilgili maddenin yeniden düzenlenemediğini dile getiren Necip Taşkın, bu kadrolarda çalışanlara haksızlık yapıldığını ve bunun yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak şu açıklamayı kaydetti;

“Pek çok maddesi değişen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda YHS’nın günün şartlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi göz ardı edilmektedir.  Bilindiği gibi daha önce taşeron firmalar eliyle yürütülen temizlik hizmetleri, özel statüyle devlet bünyesine alınan taşeron elemanları tarafından yürütülmektedir. YHS statüsünde çalışan kadrolu personel ise idare de memur eksikliğini tamamlayıcı ve idari odalar da evrak getir götür işlerine bakan odacı konumunda çalışmaktadır. Çoğunluğu ise VHKİ’nin yaptığı görevleri yapmaktadır. Bu nedenlerle günümüzde Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın bir işlevselliği kalmadı. YHS kadrosunda çalışan personeller içerisinde lise, yüksekokul ve üniversite mezunu olanlar var. Dolayısıyla YHS’da çalışan kamu görevlilerinin memur kadrosuna geçirilmeleri gerekmektedir. Çeşitli tarihlerde yapmış olduğumuz açıklamalar da YHS’nın kaldırılmasını talep etmiştik. Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrolarında çalışanların eğitim durumlarına göre sınavsız olarak memur kadrolarına geçirilmelerinin uygun olacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu