Sağlık Makaleleri

Uzman Doktor, Kemoterapi Hakkında Uyarılarda Bulundu

Bu hastalığın psikolojik problemlere bağlı ortaya çıkabileceğini veya cinsel fonksiyon bozukluklarıyla alakası olabileceğini belirten Medical Park Ordu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Neslihan Özyurt, “İleride çocuk sahibi olmayı düşünen kemoterapi hastaları, tedaviye başlamadan önce sperm bankalarına başvurabilirler. Bu sayede kemoterapi başlamadan önce spermler dondurularak ileride kullanılmak üzere saklanabilir” dedi.

Cinsel fonksiyon bozukluklarının cinsel ilişkide isteksizlik ve ilgide azalma, erkeklerde sertleşme problemleri, kadınlarda adet düzensizlikleri, orgazm olamama gibi etkenlerin olduğunu söyleyen Uzman Dr. Neslihan Özyurt, gelecekte çocuk yapmayı düşünen kemoterapi hastalarının tedaviden evvel sperm bankalarına gidebileceğini söyledi. Özyurt, “Kemoterapi başlamadan önce spermler dondurularak ileride kullanılmak üzere saklanabilir. Bu sayede ebeveyn olma şansı tekrar kazanılabilecektir” diye konuştu.

“Korunma en etkili yöntemdir”

Bu hastalığın ilaçlarının yumurtalıkları ve hormonal durumu etkileyebildiğini belirten Neslihan Özyurt, “Bazen kemoterapi alırken normal adet kanamalarının düzeni değişebilir veya tamamen kesilebilir. Hormonal dengede değişiklikler olabileceği için menapoza benzer ateş basmaları, terleme, vajinada kuruluk, yanma gibi belirtiler olabilir. Verilen ilaca ve dozuna bağlı olarak geçici veya kalıcı kısırlık oluşabilir. Bazı kemoterapötikler yumurta ve spermlerin sağlığını bozucu etkileri nedeniyle sakat çocuk sahibi olma riskini artırabilir. Bu nedenle bu süreçte doktorunuza danışarak uygun doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. İlişkide prezervatif kullanılması hem kolay hem de en etkili korunma yöntemidir” ifadelerini kullandı.

Kemoterapi Alan Hastalara Tavsiyeler

Özyurt, hastalığa sahip olan kişilere cinsellikle alakalı önerilerde bulundu:
Mutlaka eşinizle korkularınızı, sıkıntılarınızı paylaşın. Kusursuz bir bedene sahip olmak yerine, bir bütün olarak kendi benliğinizin önemini kavramanız birçok problemi çözecektir. Cinsel birlikteliği bir performans olarak değil, zevk olarak görmelisiniz. Partnerinizle birlikte psikiyatrik veya psikolojik yardım almak da faydalı olacaktır. Kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluğa bağlı oluşan ağrılara karşı vajinal jeller kullanılmalıdır. Kişisel hijyene her zaman özen göstermek gerekir fakat kemoterapi alırken çiftlerin kişisel hijyene daha fazla dikkat etmesi, oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat