Sağlık Makaleleri

Uzman Doktor, Kanserde Geç Tedavi Hakkında Konuştu

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Evren Fidan, “Kanser olan hastaların tedavi olması mümkündür” dedi.

Dünyada en ölümcül hastalıkların başında kanser olduğunu belirten Fidan, bu hastalıkta erken teşhisin, çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Cerrahi öncesi uygulanan tedaviler, radyolojik yöntemlerdeki gelişmeler, cerrahi yöntemlerdeki gelişmeler, hedefe yönelik tedavi ve immünoterapiler gibi yöntemlerle hastaların tedavi olma oranlarında artma ve kansere bağlı ölüm oranlarında azalma sağlamak mümkün” şeklinde konuştu.

“Kanser Tarama Programları daha da yaygınlaşmalı”

İnsanların çoğunun, kanser testleri için sorumsuz davrandıklarını belirten Evren Fidan, şu şekilde devam etti:

Maalesef erken tanı ile tedavisi mümkün olan birçok kanser türünün geç teşhis edilmesinden dolayı her yıl binlerce insan hayatlarını kaybetmektedir. Kanserin belirtilerini erken fark etmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmakta. Kanserden korunmak da kanser tanısı konulmuş ise tedavi olmak da mümkün. Ancak hastaların muayene olma korkusu ve yoğun iş temposu teşhis ve tedavi olanağını geciktirmekte.

Türkiye dışından da kanser için Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’ne tedavi olmaya gelen birçok hastanın olduğunu belirten Fidan:

Yumurtalık kisti olan, miyomu bulunan, sigara kullanan, ailesinde kanser öyküsü olan, erken yaşta cinsel ilişkiye başlayan ve partner sayısı birden fazla olan kişiler, adet düzensizliği yaşayan kadınlar açısından düzenli kontroller son derece önemlidir. Bu yüzden Kanser Tarama Programları, daha da yaygınlaşmalı ve toplumun bu konudaki bilincini artıracak faaliyetler artırılmalıdır.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat