Gündem

Türkiye’de Aylık 3 Milyon Turkovac Aşısı Üretiliyor

Dr. Aykut Özdarendeli, Bolu’da düzenlenen Bolu Konferansı’nda Turkovaç aşısı ile ilgili yaptığı konuşmada, “Artık ayda 3 milyon doz Covid-19 Turkovac aşısı üretebiliyoruz” dedi.

 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Eleştirel ve Analitik Düşünce Topluluğu, milli aşıyı icat eden Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Turkovac’ın “Covid-19 Aşısında Milli Adım” adı altında konferansa katıldı.

 

türkiye'de aylık 3 milyon turkovac aşısı üretiliyor
türkiye’de aylık 3 milyon turkovac aşısı üretiliyor

 

Bolu Başsavcısı Ahmet Bektaş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu, öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

“Ayda 3 Milyon Turkovac Aşısı”

 

Konferansta konferansta yaptığı konuşmada Prof. Özdarendeli, üç milyondan fazla doz yapabildiklerini belirterek, “Faz 1 ve Faz 2 ile Faz 3 araştırmaları hakkında detaylı bilgi veren Turkovac veya Sinovac aşıları ile yapılmış olmasına rağmen, her iki aşıda da tek bir hastaneye yatış veya hasta ölümü vakası olmamıştır. Bunlar son derece olumlu sonuçlar. Çünkü artık gerçek hayat verilerini anlatıyorsunuz. 20 Kasım 2021’de, klinik öncesi araştırmadan 3. aşama araştırmasına kadar tüm araştırma sonuçlarını ve üretim prosedürlerini içeren hemen kullanım için bir talepte bulunuldu. 25 Aralık 2021’de acil kullanım onayı verildi. Faz 3’te seri üretime odaklanan aşı çalışmalarına devam edildi. İlk seri üretimler Ocak ayında tamamlandı. Artık ayda 3 milyon doz Covid-19 Turkovac eşdeğerini üretebilecek kapasiteye sahibiz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat