Sendika

Türk-İş Ocak Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ocak 2024’e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre ocak ayında açlık sınırı 15 bin, yoksulluk sınırı 49 bin lirayı aştı. Dört kişilik bir ailenin gıda harcamaları ise aylık bazda yüzde 4,27 artış gösterdi.

Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının ocak ayı sonuçlarını açıkladı. 2024 yılının ilk aylık sonuçlarına göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 15.048,89 TL’ye yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 49.019,19 TL’ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti de aylık 19.630,40 TL’ye yükseldi.

Türk-İş’in açıkladığı verilere göre gıda fiyatlarında yükselişin devam ettiği gözlemlendi. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 4,27 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 69,76 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 79,44 olarak hesaplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu