Sendika

Türk Hemşireler Derneği’nden Bakan Koca’ya Ziyaret

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Azize Atlı Özbaş, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile Sağlık Bakanlığı binasında yaptığı görüşmede, hemşirelerin istek ve beklentilerini açık bir şekilde dile getirdi.

Görüşmenin İlk Maddeleri Hemşirelerin Özlük Hakları ve Ağır Çalışma Koşulları

Bakanlıkta kaydettiği video ile görüşmenin detaylarını aktaran Başkan Özbaş, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ile yapılan görüşmede, meslektaşlarımızın en acil ve öncelikli sorunlarına değinilmiş, sorunların ve çözüm önerilerinin yer aldığı yazılı bir rapor sunulmuştur. Görüşmede ilk iki maddeyi hemşirelerin özlük hakları ve ağır çalışma koşulları oluşturmuştur. Sayın Koca, bu konuda iyileştirme çalışmaları olduğunu (teşvik katsayısında iyileşme ve gece/hafta sonu/resmi tatillerde artırımlı ücret uygulaması vb..) dile getirmiş, bu iyileştirme çalışmalarında uzman hemşirelere de yer verileceğini ifade etmiştir.” açıklamalarında bulundu.

Hemşire İstihdamına İhtiyaç Olduğuna Dikkat Çekti

Özbaş, konuşmasına şöyle devam etti, “THD tarafından, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için mevzuatın sahada tam anlamda uygulanması ve yeni hemşire istihdamı talep edilmiştir. Hemşire görev yetki ve sorumluluklarının diğer sağlık çalışanlarına yetki verilmesi konusunun söz konusu olmadığını söyleyen Sayın Koca, bakanlıkta hemşirelik daire başkanlığı kurulmasına, yataklı tedavi kurumları yönetmeliğinde güncelleme, özellikli birimlerde hasta hemşire oranının sabitlenmesine yönelik çalışmalarda iş birliği sözü vermiştir. Ayrıca sağlık akademisi kurulabileceğini sahada çalışan ve lisansüstü eğitim yapan kişilere bilimsel çalışmalarda destek olunabileceğini bildirdi. Bu görüşmenin sahadaki sorunlarının çözümü için somut adımlar atılmasına vesile olmasını diliyor, gelişmelerden kamuoyu ve meslektaşlarımızı bilgilendireceğimizi duyuruyoruz.” (Kaynak: BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat