Mevzuat

Taşeron Son Dakika Haberleri – 4D İşçilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

4D statüsünde çalışan işçiler, zam konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının atacağı adımları bekliyor. Devlet memurları ve emekliler için çeşitli zamlar ve enflasyon farkı ödemeleri gündemdeyken 4D statüsünde çalışan işçiler, maaşlarını zamlı alma umuduyla taşeron son dakika haberlerini takip ediyor. Taşeron işçiler tarafından zam haberlerinin dışında takip edilen en önemli iki konu ise atama hakkı ve yüzdelik dilim…

Taşeron İşçilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Kamu işçilerinin hakları, toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında şekilleniyor. 4D’li kamu işçileri, çeşitli zamlardan ve enflasyon farkından yararlanabiliyor. Ayrıca kamuda çalışan daimi işçiler için bazı dönemlerde ek zamlar da söz konusu olabiliyor.

taşeron son dakika – 4d i̇şçilerine ne kadar zam yapılacak?

Kamu işçileri, toplu sözleşme kapsamında Ocak 2022’de %12, Temmuz 2022’de ise %5 zam alıyor. Bu zamlara ek enflasyon farkı da işçilerin maaşlarına yansıtılıyor.

Dolayısıyla kamu işçisi maaşlarının Temmuz 2022’de son altı ayın enflasyonu miktarı kadar zamlanması bekleniyor. Bu miktarın, yaklaşık %25 olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla bir kamu işçisinin Temmuz 2022’de, yaklaşık 5 bin lira taban ücret alması bekleniyor.

Kesin zam miktarı, Haziran 2022 enflasyon verisinin TÜİK tarafından 3 Temmuz 2022’de açıklanmasıyla belli olacak. Taşeron son dakika haberleri ve maaş bilgileri güncellendikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

2021 Toplu Sözleşmesi Taşeron İşçilere Ne Öneriyordu?

2021 toplu sözleşmesi kapsamında taşeron işçilere 2022’nin ilk altı ayı için %12’lik, ikinci altı ayı için %5’lik zam öngörülmüştü. Ayrıca enflasyon artışı kadar fark ödemesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ayrıca ilk defa “hizmet zammı” adı altında taşeron işçilere zam yapılmıştı.

Bu zamlarla birlikte en düşük aylık ücrete sahip işçinin maaşının, kümülatif olarak yıllık %34,62 artması ve 4 bin 835 liraya ulaşması planlanmıştı. Ortalama aylık ücret alan bir kamu işçisinin maaşının ise yıllık %27,17 oranındaki kümülatif artışla 5 bin 835 liraya ulaşması planlanmıştı.

Ancak enflasyon farkının 2022’nin ilk döneminde yüksek olması, taşeron işçilerin zam beklentilerini arttırdığı bilinmektedir.

taşeron son dakika – 4d i̇şçilerine ne kadar zam yapılacak?

Taşerona Atama Hakkı – Son Dakika

Taşerondan kadroya geçen işçiler için tayin hakkı konusu, uzun süredir konuşulan bir konuydu. Çakılı kadro kapsamında olan kamu işçileri, eş durumu nedeniyle tayin olamıyordu. Ancak bu konunun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışıldığı biliniyordu. İşçi konfederasyonları ise kamu işçilerine tayin hakkı çalışmasının hızlandırılması için çalışmalar yürütüyordu.

Bu hakkın 2022 yılı içinde, 3600 ek gösterge çalışmaları kapsamında taşerondan kamuya geçen işçilere verilmesi bekleniyor.

Taşeron İşçilerin Yüzdelik Dilim Farkları

Taşerondan kadroya geçen kamu işçilerinin en çok takip ettiği bir diğer konu ise taşeron işçilerinin yüzdelik dilim farkı konusuydu. Bu konuda Yargıtay tarafından geçen sene verilen emsal karar, yüzdelik farkın ödenmesine yönelik engelleri ortadan kaldırıldığı bilinmektedir.

Hatırlatmak gerekirse Yargıtay, kadroya geçiş aşamasında sözleşmesinde “asgari ücretin yüzde … fazlası” ibaresi bulunan işçiler için farkın ödenmesi yönünde karar aldı.

5 Temmuz tarihli Yargıtay kararına göre işçiler, eğer kadroya geçiş aşamasında işçilerin sözleşmelerinde yüzdelim dilim farkı bulunuyorsa işçiler, geçmişe yönelik maaş farkı alabilecek.

Örneğin bir işçinin 2019 yılı maaşı, toplu sözleşmedeki zam miktarına ek olarak geçmiş sözleşmesindeki yüzdelik fark da esas alınarak tekrar hesaplanacak. Buna göre bir işçi, örneğin kadroya geçmeden önce asgari ücreti %30 fazlasını alıyorsa aynı oranda yüzdelik fark hakkını alabilecek.

Ancak bu hak, taşerondan kamuya geçen işçilere verilecek atama hakkı kadar kesin şekilde uygulanmamaktadır. Yargıtay’ın emsal kararının da ortaya koyduğu gibi taşeron işçilerin yüzdelik dilim farkları, 2022 yılında hala sürekli olarak dava konusu olmaktadır ve hukuki bir mücadele gerektirmektedir.

Örneğin sözleşmelerinde yüzdelik fark bulunmayan ve yukarıdaki kararın mağduriyet doğurduğunu düşünen işçiler, Yargıtay’a başvurmuştur. Bu kategorideki işçiler için %4’lük toplu sözleşme zammı, hukuka uygun bulunmakta olduğu bilinmektedir.

İlave Tediye Ödemesi Ne Zaman?

İlave tediye, kamuda işçi statüsünde çalışan kişilere yılın belirli dönemlerinde yapılan bir ödemedir. Bu ödeme, çalışanın maaşına göre yapılan 52 günlük bir ikramiyedir. 26 günlük tutar yılın ilk yarısında, kalan 26 günlük tutar ise ikinci yarısında ödenir. Ödemenin tarihleri, her yıl Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yer alır.

Buna göre 2022 yılı için ilk ilave tediye ödeme tarihi, 28 Ocak’tır. İkinci tediye ödeme tarihi ise 29 Nisan’dır. Maden işçilerinin ilave tediyelerinin tamamı için ödeme tarihi ise 23 Aralık’tır.

Bu tarihler dışında, 2022 yılı için ilave tediye ödeme tarihi bulunmaz. İlave tediye tarihleri, her yıl Resmi Gazete’de yayınlanarak kararlaştırılır. 2023 yılı ilave tediye ödeme tarihleri henüz kararlaştırılmamıştır. Ancak genel hatlarıyla kamu işçilerine ikramiyelerin, bayramlardan önce verildiği görülmektedir.

Taşeron İşçiler İçin Banka Promosyonu

Taşerondan kamuya geçen işçilerin ve kamuda çalışan taşeron işçilerin en çok takip ettiği konulardan bir tanesi de banka promosyonudur. Banka promosyonları; kamudaki sürekli işçilere ve taşeron işçilere ödenebilmektedir. Kadrolu ya da kadrosuz olması fark etmeksizin kamuda çalışan personel, banka promosyonlarından yararlanabilir.

Kamu işçilerinin promosyon ihaleleri, 3 ya da 5 yıllık periyotlarla yapılır. Ancak süre bakımından kısıtlayıcı bir şart söz konusu değildir. Kurumlar, her zaman bankalar arasında promosyon ihalesi düzenleyebilir. En yüksek miktarı veren banka, ihaleyi alabilmektedir.

Promosyon bilgisi için işçinin çalıştığı kurumun il müdürlüğündeki promosyon ihalesini takip etmesi gerekir. Bu ihaleden çıkan sonuç, taşeron işçileri için de bağlayıcıdır. Statüsü fark etmeksizin kamuya çalışan bütün işçiler, banka promosyonu alma hakkına sahiptir ve promosyon ihalesini kazanan bankanın sunduğu promosyondan yararlanabilir. Kamuda çalışan işçilerin mali ve sosyal haklarıyla ilgili bütün taşeron son dakika haberlerini, Sağlık Ağı’nda bulabilirsiniz.

7 Yorum

  1. Çalışma saatleri ile ilgili bir düzenleme bekliyoruz 657ler gibi çalışma saati olmalı mesai tamamlayacağız diye kendimizden geçiyoruz 8 saat ara ile nöbet e gidiyoruz güvenlikciler olarak her ay 26 27gun çalışıyoruz

  2. Gazete manşet haberlerinizde bilhassa öncelikli ve önemli olarak her yıl 10 ay çalıştırılıp 10 hazirandan 15 ağustosa kadar iş akidleri askıya alınan 10binlerce geçici işçilerin stadüsü gündeme getirilmeli.. 10 ay çalıçtırılıp 2 ay çalıştırılmaması ne demek.. Böyle bir zamanda insanların kirası faturası geçiöi nasıl olacak.. 10 ay boyunca maaşlarından işsizlik ödeneği kesintisi yapıyorlar.. Lakin bu arkadaşlara 2 ay boyunca işsizlik ödeneği ödenmiyor.. Kamuoyuna duyrulur..

  3. Ağla mayı bırakın, 4d işçileri çalışma saatlerine uymuyor, zaten memurdan az çalışıp çok maaş alıyor. Özelikkle aile bakanlığında meslek elemanı olanlar zaten memur çalışma saatlerinde çalışıyo ve eşit ise fazla maaş alıyor artı

    1. Asıl boş boş konusmayi siz bırakın insanların hakkına girmeyin saçma sapan dusuncelerinizle

  4. Kamuda çalışıp kadro verildi diye vaatler verildi bence alakası yok halen taşeron 4D ama şunu söylemek gerekirse bence biran önce 4C ye geçmeliler bu kamuda çalışanlar yazık bu millete aldıkları para asgari ücret Güzel ülkemdeki zamlardan dolayı kimse geçinemiyor biran önce 4C ye yani kamuda çalışanları Kadroya alınması ve tayin Haklarının olması bence en önce gelen konulardan birisi Sosyal medyada sesinizi duyurun arkadaşlar

  5. 4D den biran önce 4C ye geçilmeli Kadro verdik dediniz alakası yok seçim öncesi yüzümüzü güldürün ve Güzel ülkemde artan zamlardan dolayı kimse geçinemiyor asgari ücretle yani demem o ki biran önce gerçek kadroyu verin Kamuda çalışanlara ve tayin hakkımızı da bu millet daha fazla sıkamaz kendini

  6. boş muhabbet burda bende işçiyim maaş ikramiye iyi dahada iyi olcak ama insanlar doyumsuz allah gözümüzü doyursun ne diyeyim memur işçi çatışması yaratılıyor buda anlamsız kimseye yararı olmaz

  7. arkadaşlar her kamuda çalışan işçilerin başında birer kadrolu memur vardır.sorumlu olduğu birim amirleri mevcuttur. ki çalışma saatlerini yorumlarınızla değil mutlak çalışma saatleri kamu işçisi yasa ve kanun çerçevesinde uygulanıp takip edilmektedir. ayrıca kamuda çalışan işçi memur gibi bir ayrımcılık söz konusu olamaz. lütfen bu hususta biraz samimi ve iyi niyetli yaklaşıp ayrımcı görüşleri müsade etmeyelim. unutmayın ki bir çatı altında kardeşçe herkez işçisi memuru fedakarca cefakarca hizmet vermektedir. Bu tür mantık ve düşünce kamuda huzur düzen ve kötü bir tablo oluşturur bunlara müsade etmeyelim. elbette bu günlerde zor süreçlerden geçtik ve geçiyoruz. ama bunlar kalıcı bir süreç değildir. Lütfen her ne olursa olsun. Ön yargılı düşünüp davranıp hatalar yapmayalım ( unutmayın ki bir çatı altında güzel zorluk mutlu mutsuz günlerde memur işçi bir olduğu gibi ) el ele gönül gönüle fedakarca cefakarca kardeşçe her sorunu çözemiymiycemiz hiç birşey yoktur. inşallah daha güzel günler hepimizi bekliyor karamsar olmayalım birlik beraber olalım işçisi memuru ile el ele gönül gönül gönüle hepimiz birimiz birimiz hepimizdir. Saygılarımla işçi memur kardeşlerimi candan yürekten kutluyorum başarılar diliyorum

  8. Herkes yazmış, durumundan memnun değil ulan ben yıllarca kamuda çalışayım hizmet alımında kalayım. Şanslı olan sizlerin soz8soylemeye hakkı yok. Üstelik 6 yıl bölüm okudum emek verdim ama hala taseronum. Isini düzgün yapan kaldı. Torpilliler 4d Oldu. Bu mu adalet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu