Personel MaaşlarıMevzuat

Sürekli İşçi Mesai Ücreti 2022

Sağlık Bakanlığı tarafından geçmişte duyurulan sürekli işçi kadroları; temizlik görevlisi, silahsız güvenlik görevlisi ve klinik destek elemanı kadrolarıdır. 4D kapsamında devlet kurumları tarafından istihdam edilen bu mesleklerin mensupları, kamuda daimi işçi olarak göreve başlayabilir.

 

İçindekiler

Sürekli İşçi Nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4D maddesine tabi olan kişiler, kamuda daimi işçi olarak görev yaparlar. Daimi işçilerin izin ve çalışma koşulları, kamuda çalışan diğer işçilerle aynıdır. 4D kapsamında çalışan işçilerin tayin hakları maalesef yoktur. İşçiler, kendi kamu kurumu ile sendika sözleşmesi imzalar.

 

4D maddesinin dikkate alınması gereken tek yönü; aynı maddeye tabi eski işçilerin aldıkları maaşlar ile yeni işçilerin aldıkları maaşlar arasındaki farktır. Bu maddeye tabi çalışan eski kamu işçileri daha fazla maaş alır.

 

 İşçi Nöbet Ücreti Ne Kadar? Sürekli İşçi Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar?

sürekli i̇şçi mesai ücreti 2022

 

Sağlık Bakanlığı 10 Bin İşçi Alımı Ne Zaman? 2022

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Sağlık Bakanlığı’nın 40 bin personel alımı kapsamında; 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve 10 bin işçi istihdam edeceğini açıklamasıyla, gözler ÖSYM’ye çevrilmişti.

Adaylar tarafından ilgiyle takip edilen alım ilanının detayları ortaya çıktı. Fahrettin Koca son açıklamasında, 2022 Mart ayı içinde alımın yapılacağını söyledi.

10 bin işçi alımı kapsamında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde; temizlik personeli, klinik destek elemanı, aşçı ve güvenlik görevlisi istihdam edilecek.

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Sağlık Bakanlığı 2022 işçi alımına dair ilan, henüz yayınlanmadı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamalar, ilana dair bazı ipuçlarını içeriyor.

Bakan Koca’nın geçmiş açıklamalarına göre 10 bin işçi alımı kapsamında yapılacak olan atamalar, (sözlü) mülakat olmaksızın yapılacak. Atamalar, kura yöntemiyle gerçekleştirilecek.

2020 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından 14 bin işçi alımı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un online işe alım platformu olan esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden gerçekleşmişti. Başvurular, 4 günlük bir süre içinde, online ortamda toplanmıştı. 2022 yılında yapılacak işçi alımında da aynı platformun kullanılacağı tahmin edilir. İşkur E-Şube’ye, E-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı işçi alımına başvurmak isteyen adaylar, şimdiden İşkur E-Şube’ye, E-Devlet şifreleri ile üye olabilirler.

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı ilanıyla ilgilenen Sağlık Ağı okurlarına, 2022 Mart ayında sitemizi yakından takip etmelerini öneriyoruz. Başvuru şartlarına ve kadrolara dair kılavuzlar yayınlandığında; başvurunun nasıl gerçekleştirileceğini aşama aşama sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu