Gündem

Soya Yağının Aşırı Kullanımının Bağırsak Sağlığına Zarar Verdiği Tespit Edildi

“Taylor and Francis Online” dergisinde yayımlanan araştırma sonucuna göre, ABD’li bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneyde soya yağının aşırı kullanımının bağırsak sağlığının bozulmasına yol açtığını ortaya koydu.

Riverside Kaliforniya Üniversitesinin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, üniversitedeki araştırmacılar, soya yağının aşırı kullanımının kalın bağırsakta kronik iltihaplanma olarak bilinen ülseratif kolit hastalığını tetiklediğini tespit etti.

24 saat boyunca soya yağı ağırlıklı yiyeceklerle beslenen farelerin bağırsakları incelendiğinde yararlı bakteriler azalırken zararlı bakterilerin ise arttığı ve bağırsaktaki bu değişimin iltihaplanmaya yol açtığı gözlemlendi.

Araştırmada, linoleik asit oranı yüksek gıdalardan soya yağının aşırı tüketiminin, özellikle bu asitle beslenen zararlı bakterilerin oluşumunu artırdığı kaydedildi.

Bilim İnsanları, soya yağının aşırı kullanımının obezite, diyabet, otizm, Alzheimer, anksiyete ve depresyona da yol açtığını belirtti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat