Gündem

Son Dakika: Dünya Sağlık Örgütü’nden Maymun Çiçeği Duyurusu: Toplam Vaka Sayısını Açıkladılar

Görünen o ki gelen habere göre Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyayı etkisi altına alan maymun çiçeği virüsüne ilişkin bir açıklama yaptı. DSÖ, 80’den fazla teyit edilmiş vaka olduğunu açıkladı. 50 virüslü vaka ise henüz araştırma aşamasında olduğu belirtildi.

 

Prof. Dr. Oğuztürk’ten Maymun Çiçeği Virüsü Açıklaması

 

DSÖ, dünya genelinde 80 onaylanmış maymun çiçeği vakası olduğunu açıkladı 50 vaka araştırılıyor.

 

DSÖ deklarasyonunda DSÖ, şu anda maymun çiçeği hastalığının kök nedenini ve kapsamını araştırdıklarını ve şu anda 11 ülkede şu anda 80 onaylanmış vakaya sahip olduklarını belirtti. 50 vakanın incelendiğini duyuran DSÖ, artan denetim sıklığına bağlı olarak daha fazla vakanın tespit edilebileceği konusunda uyardı.

 

DSÖ açıklamasında, “Virüs, bazı ülkelerdeki belirli hayvan popülasyonlarında endemiktir (bölgeye özgü bulaşıcı hastalık), yerel sakinler ve gezginler arasında ara sıra salgınlara neden olur.”

 

İnsan Gruplarının Damgalanması Salgının Bitmesini Engelliyor

Örgüt, maymun çiçeğinin yayılmasının Covid-19‘dan farklı olduğunu kaydederek, DSÖ, maymun çiçeği ile yakın temasın yayılmada önemli rol oynayabileceğini söyledi. Bazı ülkelerdeki sağlık kuruluşlarının vaka açıklamalarında cinsel tercihlerin belgelendiğine dikkati çeken DSÖ, “Birey gruplarının hastalık nedeniyle damgalanması kabul edilemez. Hastalığın yayılmasını durdurabileceği gibi durdurabilir” dedi. “Hastaları tedavi aramaktan caydırır ve tespit edilemeyen yayılmaya neden olur.” 

(DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat