featured
Şişe Kapakları Kalıcı Göz Sorunlarına Yol Açabiliyor

Şişe Kapakları Kalıcı Göz Sorunlarına Yol Açabiliyor

Şişe kapakları açılırken dikkat edilmesi gerekiyor. Kapakların basınç ile sıçraması nedeniyle kişinin gözünde yaralanmalar, hatta gözün kaybına kadar sorunlar oluşabiliyor.  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seçkin Meriçeli, gazlı içecek şişelerinin göz yaralanma nedenleri arasında en üst sıralara yer aldığını ifade etti.

Şişe Kapakları Doğru Açılmalı

Gazlı içecek kapakları kesinlikle çakmak, bıçak, kaşık gibi aletlerle açılmamalıdır. Op. Dr. Seçkin Meriçeli, “Şişe açacağı kullanmadan açmaya çalışmak basınç etkisiyle gözünüze zarar verebilirsiniz. Gazlı içecek kapaklarını açarken dikkat etmek gerekiyor. Şişe kapaklarını çakmak, kaşık gibi aletler ile açmaya çalışmak çok tehlikelidir. Kapağın dikkatsizce açılması şişenin içindeki basıncın etkisiyle fırlayan kapağın göze zarar vermesine neden olmaktadır. Adeta mermi gibi göze gelen gazlı içecek şişe kapağı kalıcı körlüklere neden olmaktadır. Sıkıştırılmış metal şişe kapaklarına bağlı oluşan göz yaralanmalarının önlenmesinde şişe açacağı kullanılması önemlidir. Vidalı çevir, aç kapakların kullanımının yaygınlaştırılması veya şişe açacağı kullanmalıyız” diye konuştu.

sise kapaklari goz
şişe kapakları tehlike saçabiliyor.

Göz Yaralanmalarında İlk Müdahale

Göz yaralanmalarında ilk dakikalar büyük önem taşıyor.  Op. Dr. Meriçeli, “Özellikle gözde delinmelere ve gözün dışarı çıkmasına neden olabilecek bu gibi kazalar önemli acil olgularının başında gelmekle birlikte, yanlış yapılan her girişim, geri dönüşsüz sonuçlara neden olabileceği için doğru müdahale hayati önem taşımaktadır. Göz yaralanmalarının meydana geldiği kazalarda ilk olarak gözün steril bir mendille veya petle kapatılması gerekir. Göze asla dokunulmamalı ve eğer göze bir şey battıysa kesinlikle çıkartmaya çalışmamalıdır. Aksi takdirde gözün içindeki materyalin dışarı çekilme riski vardır. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” çağrısında bulundu.

Şişe Kapakları Kalıcı Göz Sorunlarına Yol Açabiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir