Gündem

Sigara Tüketimi, MS Hastalığına Yakalanma Riskini 2,5 Kat Artırıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Demirkaya, sigara içenlerin içmeyenlere göre kronik sinir sistemi hastalığı Multipl Skleroz’a (MS) yakalanma riskinin 2,5 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Demirkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kol ve bacaklarda güçsüzlük, konuşma ve görmede bozulmalar ile seyreden MS hastalığı riskini azaltmak için yapılması gerekenler ve güncel tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

MS hastalığının genç yaş hastalığı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Demirkaya, “MS, genellikle 20-40 yaş arasında, daha çok kadınlarda ortaya çıkıyor. Ülkemizde 50-60 bin civarında MS hastası olduğu tahmin ediliyor.” diye konuştu.

Demirkaya, toplumda az bilinen bu hastalığın kişilerde ciddi kaygıya sebep olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti; “MS’in aslında diğer kronik hastalıklardan bir farkı yok, MS, artık sakatlıkla özdeşleşen ve çaresiz bir hastalık değil. Günümüzde MS’e her aşamasında müdahale edebilecek ilaçlarımız var. Kesin tedavi henüz olmasa da hastalığın seyrini değiştirebilecek birçok ilaç mevcut.”

“Tek kolda uyuşukluk, tek gözde görme kaybı gibi belirtiler görülüyor”

MS hastalığının ilk belirtilerini görme kaybı, tek kolda uyuşukluk, baş dönmesi, dengesizlik olarak tanımlayan Demirkaya, “Hastalık, santral sinir sistemini, omuriliği ve göz sinirini tuttuğu için buralarda oluşan semptomlarla karşımıza çıkıyor. Uyguladığımız kortizon tedavileriyle bu şikayetlerde hızla düzelme oluyor.” açıklamasında bulundu.

Bu tip belirtileri yaşayan kişilere nöroloji uzmanına başvurmalarını öneren ancak başka hastalıklarda da görülen belirtilerin tek başına MS’e işaret etmediğini vurgulayan Demirkaya, kesin tanının MR, belden sıvı alınması gibi yöntemlerle konulduğunu kaydetti.

“Özellikle genetik yatkınlığı olanlar sigaradan uzak durmalı”

Prof. Dr. Demirkaya, sigaranın hem MS’in ortaya çıkması hem de hastalığın ilerlemesi açısından ciddi bir risk faktörü olduğuna değinerek, “Sigara içenlere bakıldığında, MS’e yakalanma oranı hayatında hiç sigara içmemiş kişilere göre 2,5 kat daha fazla. Ayrıca sigara içen MS hastalarında hastalığın ilerleyici forma geçişi daha hızlı oluyor, semptomlar daha ağır seyredebiliyor.” dedi.

Bu sebeple MS hastalarının mutlaka sigarayı bırakmasını, sağlıklı kişilerin de sigaradan uzak durması gerektiğinin altını çizen  Demirkaya, sözlerine şöyle devam etti: “MS’in genetik yatkınlığı biliniyor. Bu nedenle hastalığa yatkın ailelerde immün hastalıkları tetikleyebilme potansiyeli yüzünden sigara içilmemesini özellikle öneriyorum. Sigarada 4 binden fazla toksik madde var ve bunlar, akciğerlerde ortaya çıkardıkları inflamasyon sonucunda otoimmün hastalıklara zemin oluşmasına da neden oluyorlar. Sigara içenlerin otoimmün hastalıklara biraz daha yatkın olduğunu da elimizdeki veriler ve gözlemlerimiz gösteriyor, MS de bu hastalıklardan biri.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat