Personel Alımları

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı 2022 İlanları

İçindekiler

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı 2022 İlanları

Bakanlıklarda kadrolu işçi olarak çalışmak birçok kişinin hayallerini süslüyor. Sağlık Bakanlığı, her sene binlerce işçi istihdam eden bir kurum olarak bu anlamda devlette işçi pozisyonuna başvurmak isteyen kişilerin en çok ilgisini çeken bakanlıkların başında geliyor. Sağlık Bakanlığında işçi olarak çalışmak isteyenler için Sağlık Bakanlığı işçi alımı 2022 yılında ne zaman ve nasıl gerçekleşecek sorularına yanıt veren rehber niteliğinde bir haber hazırladık.

Sürekli İşçi Kadroları Hangileridir?

Sağlık Bakanlık tarafından geçmişte duyurulan sürekli işçi kadroları; temizlik görevlisi, silahsız güvenlik görevlisi ve klinik destek elemanı kadrolarıdır. 4D kapsamında devlet kurumları tarafından istihdam edilen bu mesleklerin mensupları, kamuda daimi işçi olarak göreve başlayabilir.

4D Nedir? Kamuda Daimi İşçi Nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4D maddesine tabi olan kişiler, kamuda daimi işçi olarak görev yaparlar. Daimi işçilerin izin ve çalışma koşulları, kamuda çalışan diğer işçilerle aynıdır. 4D kapsamında çalışan işçilerin tayin hakları maalesef yoktur. İşçiler, kendi kamu kurumu ile sendika sözleşmesi imzalar.

4D maddesinin dikkate alınması gereken tek yönü; aynı maddeye tabi eski işçilerin aldıkları maaşlar ile yeni işçilerin aldıkları maaşlar arasındaki farktır. Bu maddeye tabi çalışan eski kamu işçileri daha fazla maaş alır.

 

dhy kurasi

Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Alımı 2022

Sağlık Bakanlığı tarafından her sene sağlık personelleri dışında, sürekli işçi alımı da gerçekleştirilir. Sürekli işçi statüsünde istihdam edilen işçilerin çalışma süresi “daimi” olarak geçer. İşçilerin görev yerleri, il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenir ancak başvuru esnasında adayların çalışacağı iller bellidir.

Sürekli İşçi Alımı Şartları

Kamu kurumlarında sürekli işçi alımı şartları şunlardır:

 • Adaylar kura sonucu atanır.
 • Adaylardan başvuracakları mesleğe göre en az ilköğretim mezunu ya da ortaöğretim mezunu olması beklenebilir.
 • Diğer şartları taşıyan lisans mezunları da bazı meslekler için sürekli işçi kadrolarına başvurabilir.

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı İşkur

İşkur internet sitesi, vatandaşların İşkur birimlerine uğramaksızın internet üzerinden iş başvurusu yapmasına izin veriyor. İşkur’un online şubesi gibi çalışan İşkur internet sitesine E-Devlet bilgileri ile giriş yapılabiliyor.

Sağlık Bakanlığı güncel işçi alımı duyurularını görmek ve bu duyurulara başvurmak isteyen adaylara İşkur sistemine kaydolmalarını öneriyoruz.

İşkur’daki Sağlık Bakanlığı işçi alımı başvurularına başvurmak isteyen adaylar adım adım şu yolu izleyebilir:

 • İşkur internet sitesine girip sağ üstteki “İnternet Şubesi” butonuna tıklanır.
 • Çıkan sayfada “İş Arayan” başlığı altındaki “Üye Ol” butonuna tıklanır.
 • Üyelik sözleşmesi okunur ve aşağıdaki “Onaylıyorum” butonuna tıklanır.
 • T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı ve doğum tarihi bilgileri doldurulur.
 • Güvenlik kontörlü için alttaki resimde görülen 4 basamaklı sayı, ilgili boşluğa girilir.
 • Alttaki bilgilendirme yazısı okunarak “İleri” butonuna basılır.
 • Sonraki sayfada, istenen bütün veriler doğru şekilde doldurulur ve telefona gelen kodla telefon numarası onayı gerçekleştirilir.
 • Aday, “Özgeçmiş Oluştur” butonuna tıklayarak özgeçmişini oluşturur. Özgeçmiş oluştururken “İş arama durumu” bölümünde “aktif” seçeneğini işaretler.
 • Aday, sisteme üye olup giriş yaptıktan ve özgeçmiş oluşturduktan sonra sistem üzerindeki “İş İlanları” sekmesine tıklar. Filtreler bölümünden işveren olarak Sağlık Bakanlığı’nı, pozisyon olarak işçilik filtresini uygular.
 • Bu bölümden başvurmak istediği ilana girer ve başvurusunu tamamlar.

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Ne Zaman?

Sağlık Bakanlığı her sene ve sürekli olarak işçi alımı gerçekleştirmektedir. İşçi alımı şartları, Sağlık Bakanlığı’nın yayınlayacağı duyurulardan takip edilebileceği gibi İşkur üzerinden de takip edilebilir.

Bakanlığın 2022 toplu işçi alımı için net bir tarih bulunmamakla birlikte İşkur sistemi üzerinden belirli aralıklarla Sağlık Bakanlığı’nın duyurularını kontrol etmek gerekir. Çünkü Sağlık Bakanlığı, toplu işçi alımı dışında da her dönem yeni işçi kadroları ihdas edebilmektedir.

İşkur’a Yanlış Bilgi Vermek

1946’da kurulan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İşkur); Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye’de istihdamın geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürüten bir kuruluştur.

İşkur üzerinden işçi başvurusu yapan kişiler, bazen özensiz davranarak hatayla ya da bilinçli olarak sisteme yanlış bilgiler girebilmektedir. Bu konuda okurlarımızı uyarmak ve İşkur sistemini ciddiyetle kullanmaya davet etmek istiyoruz. İşkur’a online kanallar üzerinden verilen yanlış bilgiler, ciddi hukuki problemler doğurabilir. Bu nedenle hukuki sorunlar yaşamamak için İşkur sistemine üyelik sırasında ve sistem üzerinde özgeçmiş oluşturulurken kesinlikle doğruluğu kanıtlanabilen bilgiler kullanılmalı, asla yanlış ve hatalı bilgilerin sisteme girişi yapılmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu