Personel Alımları

Sağlık Bakanlığı 10 Bin İşçi Alımı Ne Zaman? 2022

Edinilen bilgiye göre T.C. Sağlık Bakanlığı, 2022 için toplam 40 bin kadro ihdası yaptı. Sağlık Bakanlığı 40 bin personel alımının 10 bini ise işçilere ayrıldı.

Bakanlıkta sürekli işçi olarak çalışmak isteyen adayların merak ettiği bütün soruların yanıtları, haberimizde yer alıyor.

 

Sağlık Bakanlığı İşçi Alımı Detayları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Sağlık Bakanlığı’nın 40 bin personel alımı kapsamında; 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve 10 bin işçi istihdam edeceğini açıklamasıyla, gözler ÖSYM’ye çevrilmişti.

Adaylar tarafından ilgiyle takip edilen alım ilanının detayları ortaya çıktı. Fahrettin Koca son açıklamasında, 2022 Mart ayı içinde alımın yapılacağını söyledi.

10 bin işçi alımı kapsamında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde; temizlik personeli, klinik destek elemanı, aşçı ve güvenlik görevlisi istihdam edilecek.

 

Sağlık Bakanlığı Güvenlik Görevlisi Alımı

Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılında kaç tane güvenlik görevlisi alacağı henüz bilinmiyor.

Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan son işçi kadrolarına bakacak olursak Bakanlık, 2020 yılında 14 bin işçi alımı yapmıştı.

Alınan 14 bin işçinin 2 bini, güvenlik görevlisi olarak alınmıştı. Buradan yola çıkarak, 2022 yılında gerçekleşecek Sağlık Bakanlığı güvenlik görevlisi alımı için yaklaşık 2 bin kadronun ayrılacağı söylenebilir. Bakanlık, 2020 yılında yaptığı güvenlik görevlisi alımında; en az lise mezunu olan adayların başvurularını kabul etmişti. 2022 yılında da bu pozisyon için aranacak temel şartın, liseden mezuniyet şartı olacağı tahmin ediliyor.

 

Sağlık Bakanlığı Temizlik Personeli Alımı

Sağlık Bakanlığı, 2020 yılında yaptığı işçi alımı kapsamında tam 10 bin 998 temizlik personeli almıştı.

2022 yılında 10 bin işçi alımı yapacak Sağlık Bakanlığı, bu yılda alım yapacağı kadroların bir kısmını temizlik personeline ayırdı. Fakat Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılında kaç temizlik görevlisi alacağı henüz bilinmiyor.

 

Sağlık Bakanlığı Aşçı Alımı

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı kapsamında 2022 yılında aşçı alımı gerçekleştirecek. Bakanlığın bu yıl kaç aşçı alacağı henüz ilan edilmedi.

Sağlık Bakanlığı Aşçı alımına dair detaylar, 2022’nin Mart ayında ortaya çıkacak.

 

Sağlık Bakanlığı Klinik Destek Elemanı Alımı

Bu yıl Sağlık Bakanlığı tarafından alımı yapılacak 10 bin işçinin, bir bölümü klinik destek elemanı pozisyonunda istihdam edilecek.

Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılında kaç klinik destek elemanı alacağı ve alım ilanının özel şartları, Mart ayında ortaya çıkacak.

 

Alım Şartları Nelerdir?

Henüz Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı ilanları ve şartları yayınlanmamış olsa da geçmiş alımlardan yola çıkarak sürekli işçi alımı şartlarının şu şekilde olacağı söylenebilir:

  1. Aşçılık pozisyonuna başvuracak adaylar için liselerin ilgili programlarından mezun olmak
  2. Silahsız güvenlik görevlisi pozisyonuna başvuracak adaylar için güvenlik kimlik kartına sahip olmak ve en az lise mezunu olmak
  3. Temizlik görevlisi pozisyonuna başvuru yapacak adaylar için en az ilköğretim mezunu olmak
  4. Klinik destek elemanı pozisyonuna başvuracak adaylar için sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ya da sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olmak.

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Sağlık Bakanlığı 2022 işçi alımına dair ilan, henüz yayınlanmadı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamalar, ilana dair bazı ipuçlarını içeriyor.

Bakan Koca’nın geçmiş açıklamalarına göre 10 bin işçi alımı kapsamında yapılacak olan atamalar, (sözlü) mülakat olmaksızın yapılacak. Atamalar, kura yöntemiyle gerçekleştirilecek.

 

2020 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından 14 bin işçi alımı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un online işe alım platformu olan esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden gerçekleşmişti. Başvurular, 4 günlük bir süre içinde, online ortamda toplanmıştı. 2022 yılında yapılacak işçi alımında da aynı platformun kullanılacağı tahmin edilir. İşkur E-Şube’ye, E-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı işçi alımına başvurmak isteyen adaylar, şimdiden İşkur E-Şube’ye, E-Devlet şifreleri ile üye olabilirler.

Sağlık Bakanlığı 10 bin işçi alımı ilanıyla ilgilenen Sağlık Ağı okurlarına, 2022 Mart ayında sitemizi yakından takip etmelerini öneriyoruz. Başvuru şartlarına ve kadrolara dair kılavuzlar yayınlandığında; başvurunun nasıl gerçekleştirileceğini aşama aşama sizlerle paylaşacağız.

Bir Yorum

  1. sağlık bakanlığı kadrolu işçi sayısını azalttı inşallah çok alır o kadar çalışılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu