Gündem

Sağlık Bakanı Koca, DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus İle Görüştü

75. Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ile görüştü.

Türkiye’nin düşük ve orta gelirli ülkelerin Kovid-19 aşısına en etkin şekilde ulaşmasına yardımcı olmak için çalıştığını söyleyen Bakan Koca, bu özelde Afrika için aşıya erişime nasıl odaklandıklarına dikkat çekti.

 

fahrettin koca, dünya sağlık örgütü genel direktörü dr. tedros adhanom ghebreyesus i̇le görüştü
fahrettin koca, dünya sağlık örgütü genel direktörü dr. tedros adhanom ghebreyesus i̇le görüştü

 

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus da hastalığa karşı küresel mücadelede Türkiye ile işbirliğini sürdürmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin COVID-19 aşısı ürettiğini görmekten memnun olduğunu da dile getiren Ghebreyesus, BioNTech aşısının Türk profesörler aracılığıyla yapıldığı için Türk aşısı olarak da düşünülebileceğini söyledi.

 

“Fahrettin Koca Mevkidaşları İle Görüştü”

Bakan Koca daha sonra Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin ile ikili görüşme de bulundu.

Görüşme sırasında Koca, meslektaşının Endonezya’nın G-20 dönem başkanlığı sırasındaki performansından memnun olduğunu ve G-20’nin bu yılki teması olarak sağlık konusuna yüksek öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

Sadikin, Türkiye ile sağlık alanında işbirliği yapmayı çok istediğini ifade etti. Koca’yı ayrıca 20-22 Haziran tarihleri ​​arasında Endonezya’nın başkenti Jakarta’da yapılacak G-20 Sağlık Bakanları Toplantısı’na katılmaya davet etti.

75. Dünya Sağlık Asamblesi 28 Mayıs’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu