Gündem

Sağlık Bakanı Koca 75. Dünya Sağlık Asamblesi’ne Konuk Oldu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesi’nin açılış törenine katıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Asamble kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Birinci Cenevre Ofisi’nde gerçekleştirilen ikili görüşmelere katılan Bakan Koca Cezayirli mevkidaşı Abdurrahman Bin Bozid ile de görüştü.

 

Koca, Cezayirli ortak Abdurrahman’a, her iki ülkenin sağlık alanındaki çalışmalarını izlemek için Türk ve Cezayir Sağlık Bakanlıkları arasında Ortak Çalışma Grubu kurma fırsatını önerdi.

Bakan Abdurrahman Bakan Abdurrahman ise Türkiye’nin Cezayir’de yaptığı sağlık yatırımından son derece memnun olduğunu belirterek, Cezayir’de uluslararası hasta bakımına ihtiyacı olan hastaların geçmişe göre Türk hastanelerinde tedavi edildiğini kaydetti.

 

fahrettin bakanı koca 75. dünya sağlık asamblesi'ne katıldı
fahrettin bakanı koca 75. dünya sağlık asamblesi’ne katıldı

 

Türkiye’nin sağlık altyapısının ileri bir aşamada olduğunu duyuran Abdurrahman, Türkiye ile Ortak Çalışma Grubu’nun önerisinden memnun kaldı ve Bakan Koca’yı resmi bir ziyaret için Türkiye’ye davet etti.

 

Bakan Koca, daha sonra Özbekistan Sağlık Bakanı Bezhod Musayev ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev ile ikili görüşmede gayri resmi bir görüşme gerçekleştirdi.

Koca, hem Özbek hem de Azeri meslektaşlarıyla görüşen Koca ile yaptığı görüşmede, her iki ülkede de yapılması planlanan Ortak Sağlık İş Forumu’na istişarelerde bulundu.

 

Koca, yarın Dünya Sağlık Asamblesi’nin ikinci gününde Genel Kurul’la konuşacak.

“Barış için Sağlık, Sağlık için Barış” sloganıyla 75’inci kez üst üste düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi, Kovid-19 sonrası yeni küresel salgınların ortaya çıkması için yapılan hazırlıklar ve Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmanın Türkiye’ye etkisi. Ukrayna’daki sağlık altyapısının yanı sıra DSÖ Projesi tarafından başlatılan Küresel Sağlık için Barış Girişimi de ele alınacaktır.

 

“158 ülkeye katkıda bulunduk”

“Özellikle uluslararası dayanışma konusunda tüm dünyanın sınıfta kaldığı aşikardır” diyen Koca, Türkiye’nin ise 158 ülkeye ve 14 uluslararası kuruluşa sağladığı katkılar ile bu süreçte uluslararası dayanışmanın en önemli öncülerinden olduğunu belirtti.

 

Koca , Pandemilere Hazırlık ve Yanıt Bağımsız Paneli (IPPPR), Bağımsız Gözetim Danışma Komitesi (IOAC) ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü (IHR) Gözden Geçirme Komitesinin çalışmalarının çıktıları da dahil olmak üzere tüm verilerin ve öğrenilmiş derslerin ışığında DSÖ’nün güçlendirilmesi ve uluslararası sistemin yeniden şekillendirilmesi konusunda gerekli adımların hızlı ve kararlılıkla atılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bakan Koca, uzlaşı sağlanması halinde, “Pandemi Çerçeve Sözleşmesi” de dahil olmak üzere tüm uluslararası girişimleri Türkiye olarak yapıcı bir şekilde destekleyeceğinin altını çizdi.

 

Aşılarda “Fikri Mülkiyet Hakları” Vurgusu

Koca, 2021 Sağlık Çalışanları Yılı’na ve yürütülen faaliyetlere çok büyük bir önem verdiklerini ve çalışmalara da hızla devam ettiklerini aktardı.

 

Sağlık çalışanlarının aşılanmasının önemine ise özel bir vurgu yapmak istediğini dile getiren Koca, şunları kaydetti:

“Çünkü bu aşılama aynı zamanda sağlık sistemlerinin devamlılığını da sağlamaktadır. Biz de Türkiye’de başarıyla uyguladığımız Kovid-19 aşı programımızın ilk aşaması olarak 1 milyondan fazla sağlık çalışanımızı 45 günde aşılamayı başardık. Ancak sadece sağlık çalışanlarının aşılanmış olması yeterli değildir. Aynı tehdidi yaşayan sağlık çalışanlarının ailelerinin de önceliklendirilmiş grupta olması gerektiğine inanıyor ve tüm dünyaya bu yönde çağrıda bulunuyorum. Bu anlayışla, ülkemde tüm sağlık çalışanlarının ailelerinin aşılama çalışmalarının başlatıldığını da sizlerle paylaşmak isterim.”

 

Koca, diğer yandan, Covid-19 aşılarına erişimde yaşanan etik ve epidemiyolojik sorunların ve hakkaniyetli erişim konusunda dünyanın içinde bulunduğu tehlikenin de altını çizerek, “Bu konu, fikri mülkiyet hakları, teknoloji transferi, üretim kapasitelerinin artırılması ve dağıtım gibi birçok konuda çözümler üretmemiz gereken uluslararası ilişkilerin en kritik ve acil gündem maddesidir” diye konuştu.

 

DSÖ üyesi ülkelere, dünyanın içinde bulunduğu bu dönem ve hatta gelecek dönemler de sağlık tehditleri ve bu tehditlerin küresel yansımalarına sahne olacağı uyarısını yapan Koca, “Başından beri söylediğimiz gibi çözüm, küresel düşünüp, yerelde başarılı uygulamalara bağlıdır. Ancak şunu da atlamamalıyız ki nihai başarı, yereldeki uygulamaların uluslararası uyumuna dayanmaktadır” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat