Gündem

Safranbolu Devlet Hastanesi’nde Nöbetçi Hekime, Acil Servis Ekibine ve Hastalara Şiddet!

Safranbolu Devlet Hastanesi Acil Servisinde meydana gelen olayda edinilen bilgiye göre,  Acil servise kolunu camla kesmiş halde getirilen bir kolluk kuvveti personeline (Jandarma) nöbetçi hekim tarafından müdahale edilmiş ve tedavisi başlatılan hastanın kolunda arter kesisi olması şüphesiyle, bir üst merkeze sevkine karar verildi.

Sevk işlemleri yapılırken, dışarıdan başka bir hasta yakınının “15 dakikadır aynı hastaya bakıyorsunuz, bize ne zaman bakacaksınız?” diye bağırarak içeriye girmesiyle içerideki zaten sinirli ve ajite olan hasta kontrolden çıkıp hasta yakınını yumruklamış ve kimsenin zapt edemediği hasta koridora çıkıp acil serviste bulunan diğer hasta ve hasta yakınlarına da saldırmaya ve herkesi yumruklamaya başladı. Acil servisteki tüm hasta ve hasta yakınları kaçarak hastaneyi terk etti.

 

Kendisini sakinleştirmek isteyen hekime de yumruk atan, hekimi korumaya çalışan hemşireyi de yumruklayan, hastane güvenlik görevlisine saldıran ve herkesi darp eden hasta, kolundaki pansumanı ve damar yolunu da çıkarıp atınca ortalık kan gölüne döndü.

4-5 kişinin tutup yere yatırmasıyla ancak zapt edilebilen hasta, daha sonra polisin gelmesi ve kendisinin de sakinleştirilmesiyle bir üst merkeze 112 ile sevk edildi.

 

Hekimsen tarafından yapılan açıklamada

“Dün gece Safranbolu Devlet Hastanesi’nde yaşanan bu olayla ilgili, üstü kapatılmaya çalışılır gibi, hiçbir gözaltı veya tutuklama kararı alınmamıştır.

Hekime şiddet olayının dozu gün be gün artarken, bu şiddet olaylarının artık bulaşıcı bir hastalık haline geldiğine üzülerek şahit oluyoruz. Buradan sorumlulara sesleniyoruz!

 

“Canımızı kime emanet edeceğiz?”

Hekimler ve diğer sağlık çalışanları olarak, iş yerlerimizde can güvenliğimiz yoktur. Her mesaimize ya da her nöbetimize giderken “Acaba bugün bir şiddet olayı yaşar mıyım? Acaba bugün canıma bir zarar gelir mi?” endişesiyle evden çıkıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle stresimiz katlanarak artıyor, yoğun stres sağlığımızı bozuyor. Her gün onlarca hekime ve diğer sağlık çalışanlarına şiddet olayı yaşanırken hala güvenlik tedbirlerinin alınmamış olması kimin sorumluluğundadır? Buna kim dur diyecek? Herkes canını bize emanet ederken, biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak canımızı kime emanet edeceğiz?

Kurum avukatlarımız sürecin takibindedir. HEKİMSEN, hastanelerdeki şiddet olaylarını meydana gelmeden önlemek için gerekeni yapacaktır, kamuoyuna bildiririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat