Sağlık Makaleleri

Uzman Doktor, Prematüre Bebek Sahiplerine Önerilerde Bulundu

Medicana Avcılar Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhammed Sami Tufan: “(Prematüre bebeklerde) Bağışıklık sistemi tam gelişmediği için enfeksiyonlara yatkınlık olabilir, kalabalık ortamlara girilmemeli, genel hijyen kurallarına uyulmalıdır” şeklinde sözlerine başladı.

Hastanede yapılan açıklamada cümlelerine yer verilen Uzm. Dr. Tufan, prematüre bebekler hakkında bilgi verirken, “Normal bir insanda hamilelik süresinin en az 9 ay 15 gün olması gerekiyor” dedi.

Normal hamileliğin 38-42 hafta arasında sürdüğünü, hamilelik 37 haftadan evvel bittiği takdirde yenidoğan bebeğe prematüre denildiğini belirten Tufan, şu bilgileri verdi:

Bebeğin gebelik haftası ve doğum ağırlığı ne kadar küçükse, riskler o kadar fazladır. Özellikle 32 haftadan önce ve 1500 gramdan düşük ağırlıkta doğum gerçekleşmişse bu risk daha da yüksektir. Prematüre doğan bebeklerde görülen özellikler oldukça değişkendir. Bazı bebeklerde çok hafif sorunlar görülürken diğerlerinde daha belirgin sağlık problemleri söz konusu olabilir.

Prematüre doğan bebekler, özel bir bakım ünitesinde tutulur ve daha uzun süre hastanede kalmaları gerekir. Prematüre yenidoğan ne kadar bakım gerektirdiğine bağlı olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesine ya da farklı birimlere kabul edilerek takip edilebilir. Erken doğmuş bebeklerin bakımı konusunda eğitim almış doktorlar ve uzman bir sağlık ekibi, prematüre bebeğin bakımı konusunda yardımcı olur.

uzman doktor, prematüre bebek sahiplerine önerilerde bulundu

“Prematüre bebeklerdeki bazı hastalıkların tedavisi olmayabilir”

Bunlar arasında bebeğin hastanede kaldığı erken dönemde salonum sıkıntısı, beslenme problemleri, enfeksiyonlara yatkınlık, beyinde kanamalar ve oksijen düşüklüğüne bağlı hasar oluşumu ve kemik erimesi gibi sorunlar başta geliyor. Taburculuk sonrasındaki dönemde ise prematüre bebeklerin yüzde 10’unda nörolojik sorunlara, sadece yüzde 1’inde ise işitme sorunlarına rastlanmaktadır. Prematüre bebek yoğun bakımdan taburcu olduktan sonra bebeğin kontrollerini yenidoğan uzmanı veya bu konuda deneyimli çocuk doktoru yapmalıdır.

Bebeğin göz ve işitme taramaları zamanında ve eksiksiz yapılmalıdır. Bebeğin nörolojik gelişimi yakinen takip edilmeli ve yüksek riskli bebekler erken müdahale programına alınarak, fizyoterapileri başlatılmalıdır. Bağışıklık sistemi tam gelişmediği için enfeksiyonlara yatkınlık olabilir, kalabalık ortamlara girilmemeli, genel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Bebeğin tüm aşıları kronolojik yaşa göre ve doz azaltılması yapılmadan uygulanmalıdır. Bebeğin beslenmesi, aylık kilo, boy ve baş çevresi artışı takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat