Gündem

Pekin’de Vakalar Sebebiyle Covid-19 Tedbirleri Uzatıldı

Pekin’de iki ana tren istasyonunun çevresindekiler hariç tüm metro ve otobüs istasyonları kapatıldı. Vakaların görüldüğü şehrin güneybatısındaki Fingtay ilçesinde yaşayanlar evlerini terk etmeleri konusunda uyarıldı.

Pekin (AA) – Çin’in başkenti Pekin’de ilk kez 22 Nisan’da görülen Omicron varyantlı yerel kaynaklı hastalardan kaynaklanan Kovid-19 salgını sonrasında uygulanan tedbirlere devam edildi. .

Pekin Şehri Hükümet Sözcüsü Shu Hicien, kitle testleri sırasında gözlemlenen toplum içi yayılma nedeniyle önlemlerin genişletileceğini ve devam edeceğini açıkladı.

Su, bölgedeki anaokulları ile ortaokul ve ilköğretim okullarının çevrimiçi eğitim verebileceklerini açıkladı. Restoranlar sipariş hizmetleri sunmaya devam edebilecek.

Şehirlerde bulunan sinemalar, sinemalar ve diğer kapalı eğlence merkezleri geçici olarak kapatıldı.

Olayların tespit edildiği kentin güneybatısında yer alan Fingtay semtinde yaşayanlara evlerinde çalışmaları söylendi. İlçedeki metro ve otobüs istasyonları, iki ana tren istasyonunun yakınındakiler dışında kapatıldı.

 

Güneybatıda yer alan Fangshan ilçesi sakinlerine de ofis çalışanlarının sayısını azaltmak için evden çalışmaları talimatı verildi. Kuzeybatı Haydien ilçesinde bulunan kurum ve gruplardan da ofis çalışanlarının sayısını azaltmaları istendi.

18 Mayıs’tan bu yana Fangshan ilçesindeki Pekin Teknoloji Enstitüsü’nde 11 vakanın keşfedilmesinden bu yana 670’den fazla öğrenci ve öğretmen okulu boşaltıldı.

Dönemin son bir gününde kentte hastalık belirtisi gösteren 58 hasta ve hastalık belirtisi göstermeyen 12 vaka bildirildi.

Pekin’de Omicron versiyonunu taşıyanları taşıyan yerel kaynaklı vakalar ilk olarak 22 Nisan’da ortaya çıktı Ertesi gün, virüsün salgından bir hafta önce fark edilmeden seyahat ettiği keşfedildi.

Tahmini nüfusu 21 milyon olan şehirde, Şanghay’dakine benzer bir kapanmayı gerektirebilecek yayılma olasılığı var.

 

1211 Anakara Vakası

Çin Sağlık Komisyonu, Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan duyuruda, Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin anakarasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 201 vakanın yanı sıra hastalık belirtisi göstermeyen 1010 vakanın tespit edildiğini bildirdi. hastalık, bu vakaların çoğunun ülke dışından geldiği bildirildi.

Vakaların büyük çoğunluğunun ülkenin en büyük şehri olan Şanghay Çin’de görüldüğü bildirildi. Şanghay’da hastalık belirtileri gösteren 84 hasta tespit edildi. 784 hastalık vakası tespit edildi. bir hasta öldü.

Şanghay’daki Omicron varyantları vakalarının tetiklediği salgın nedeniyle 28 Mart’ta başlatılan kapatma. Omicron versiyonu Şanghay’ın Şanghay kentinde, vaka sayısı azalmadığı için bir süre daha uzatıldı.

 

Hong Kong

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Kovid-19’un Omicron varyasyonunun neden olduğu yerel kaynaklı vakalar nedeniyle 5. dalganın etkisi azalmaya devam ediyor.

Sağlık Koruma Merkezi aracılığıyla yayınlanan rapora göre kentte son 24 saat içinde 38’i dış kaynaklı olmak üzere 253 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 1 kişi hayatını kaybetti.

Mart ayında 20000’i aşan şehirdeki günlük olay sayısı, bir ayın büyük bölümünde 1000’den azdı.

 

Omicron Vakaları “Sıfır Vaka” Stratejisi “Sıfır Vaka” Stratejisinin Bir Alıştırması Haline Geldi

Son derece bulaşıcı Omicron varyantının fotoğrafı, Çin’in Kovid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi için bir alıştırma haline geldi.

COVID-19 ile ilgili vakaları meydana geldiğinde durdurmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan yöntem, seyahat kısıtlamaları, karantina ve toplu testler dahil olmak üzere katı ve kapsamlı önlemler gerektiriyor. Eylemler, insanların normal yaşamı üzerindeki etkileri ve maliyetleri nedeniyle tartışmalı olabilir.

Çin’in gelecekte savaş stratejisini ne değiştireceği belli olmazken, diğer ülkeler Covid-19‘a karşı koruma önlemlerini kaldırıp normale döndü.

 

Tayvan

Salgın Komuta Merkezi’nin yayınladığı rapora göre şu anda Çin ile egemenlik çatışması yaşayan Tayvan’da son 24 saat içinde yerel kaynaklı 85 bin vaka ve ülke dışından 41 vaka tespit edildi. 49 hasta öldü.

Başından beri Covid-19 salgınını kontrol altında tutmayı başardıkları Tayvan’da Mart ayının sonlarına doğru vakalar artmaya başladı.

Tahmini nüfusu 23,8 milyon olan adada, son 15 Nisan’da günlük vaka sayısı 1000’i geçmişti. 28 Nisan’da 10 bin, 3 Mayıs’ta 20 bin, Mayıs’ta kırk bin, 10 Mayıs’ta 7 50. 12 Mayıs’ta altmış bin, 18 Mayıs’ta 80 bin.

Salgın, Omicron’un neden olduğu genişlemeden kaynaklanıyor. Anakara Çin’de ve Hong Kong’da geçerli olan Omicron varyantı.

Tayvan makamları, artan sayıda vakaya yanıt olarak kendilerini korumak için başka önlemler almıyorlar. Çin anakarasından farklı olarak Tayvan’da “virüsle yaşama uyum” odaklı stratejinin uygulanmaya başlandığı kaydedildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat