Gündem

Merkez Bankası Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Milyonlarca emekli ve memur için yılın ikinci yarısında yüzde 40 oranında maaş zammı bekleniyor. Merkez Bankası anketinde Haziran ayı enflasyon beklentisi, belli oldu.

Tüfe Tahmini 3,77

Ankete katılan katılımcılar geçen ay yüzde 2,97 olan haziran ayı TÜFE artışı beklentisini, bu anket döneminde yüzde 3,77’ye yükseldi. Beklentideki artış oranı yaklaşık 1 puan oldu. Cari yıl sonu TÜFE’deki artış beklentisi ise yüzde 57,92’den yüzde 64,59’a çıktı. Son akaryakıt zamlarının etkisi ile önümüzdeki günlerde görülecek. Ekonomistler enflasyon beklentisinde yükseliş eğiliminin devam ettiğini ifade ediyorlar.

 

Temmuz zammında son durum

Haziran ayı enflasyonu hariç 5 aylık enflasyon oranlarına göre memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı yüzde 28,12 oldu. Bu oran üzerine Temmuz ayı toplu sözleşme zammı olan yüzde 7 eklenecek. Haziran ayı enflasyonu ise 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü açıklanacak.

Haziran ayı enflasyonu hariç memur ve memur emeklilerinin zam oranı 28,12+7= % 35,12 oluyor. Yani memur ve memur emeklileri yüzde 35,12’lik oranın üzerine Haziran ayı TÜFE rakamlarının eklenmesi ile Temmuz zammı kesinleşmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu