Son Dakika

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar, Faiz ve Enflasyon Tahminini Açıkladı

Merkez Bankası, dolar, faiz, enflasyon ve büyüme anketlerini de kapsayan nisan ayı anketini yayımladı. Katılımcıların yıl sonu dolar kuru beklentisi 40,53 lira, enflasyon beklentisi ise yüzde 44,19 olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketini yayımladı. Ankete göre katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 40,02 TL iken, bu
anket döneminde 40,53 TL olarak gerçekleşti.

“ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 44 OLDU”

Anketten elde edilen verilere göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 42,96 iken, bu anket döneminde yüzde 44,19 olarak gerçekleşti. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,78 iken, bu anket döneminde yüzde 36,70 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 23,05 ve yüzde 22,67 olarak açıklandı.

“KATILIMCILARIN FAİZ BEKLENTİLERİ”

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket
döneminde yüzde 45,00 iken, bu anket döneminde yüzde 45,82 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 45,00 oldu.

“BÜYÜME BEKLENTİSİNDE DEĞİŞİKLİK OLMADI”

Katılımcıların GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde de yüzde 3,3
olarak duyuruldu. GSYH 2025 yılı büyüme beklentisi ise yine bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşti. (Mynet Finans)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu