Gündem

Memura İlave Ödeme Sosyal, Mali Hakları da Artıracak mı?

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi kapsamında aylık bağlanan veya Mart, Nisan aylarında başvuru yaparak bekleyen herkes, Temmuz zammı ve refah payı artışından faydalanacak. Seyyanen zam konusuna ilişkin akla gelen ilk sorulardan birisi ise “Memura İlave Ödeme Sosyal, Mali Hakları da Artıracak mı?” şeklinde.

Memur maaşlarına 8 bin 77 lira ilave artış getiren yasal düzenleme bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşarak yürürlüğe girecek. Zam 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdiği için memurlara 14 günlük fark da yatırılacak. Temmuz zammıyla oluşan fark bu ay içinde yatırılacak.

Bu seyyanen zam, emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi kapsamında yapılan bir ödemedir ve diğer mevzuatlara göre belirlenen mali haklarla ilgili ödeme unsurlarına dahil edilmeyecektir. Bu ek ödeme, memurların emekli ikramiyesi veya işçilerin kıdem tazminatı tavanı hesabında dikkate alınmayacak.

Peki Memura İlave Ödeme Sosyal, Mali Hakları da Artıracak mı?

Memura ilave ödeme kıdemde olduğu gibi mali ve sosyal hakların tespitinde esas olan aylık, ücret, zam, tazminat, ödenek, döner sermaye ödemesi, ikramiye hesabında dikkate alınmayacak.

Hasta, yaşlı, engelli yakınlarına bakanlara yapılan sosyal ödemeler ise memur maaş katsayısı ile birlikte artıyor. Buna göre, yaşlı, engellilere yönelik verilen evde bakım desteği 5 bin 97 liraya, sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstüne ödenen aylık da 2 bin 348 liraya çıktı. (Kaynak: Sabah, Hazal Ateş)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat