Personel MaaşlarıGündem

Memur ve Emekliler Merakla Bekliyordu: Memur Maaşları Yüzde Kaç Artacak?

Memur ve emeklilerin merakla bekledi enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur maaşlarına yapılacak artış oranı da hesaplandı.

Memur, memur emeklisi ve SSK ile Bağkur emeklilerinin Temmuz zamları netleşti. Açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte memur, memur emeklisi ve emekli aylıklarının zam oranı belli oldu.

Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında karara varılan toplu sözleşme oranına 6 aylık enflasyon farkının eklenmesiyle birlikte belirlenen emekli ve memur maaşları için 2023 Ocak döneminde memur zammı enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı yüzde 8, Temmuz zammı yüzde 6 olarak belirlenmişti. 6 aylık enflasyon farkı ile birlikte Temmuz maaş zammı belirlenecek.  SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları Temmuz ayında Ocak – Haziran dönemindeki enflasyon oranında artırılmış olacak.

Normal koşullarda İşçi emeklisi ilk altı ayda gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. TÜİK verilerine göre Haziran’da altı aylık enflasyon 19,77 olarak gerçekleşti. Buna göre, en düşük SGK ve Bağkur emekli aylığı refah payı hariç olarak yüzde 19,77 artacak. En düşük SGK emekli aylığı 8 bin 982 liraya ulaşacak.

Torba yasa kapsamında en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarılacak. Memur maaşı yüzde 85 oranında artırılmış olacak. Aynı oran memur emekli maaşlarına da uygulanır ise en düşük memur emeklisi aylığı Temmuz ayında 16 bin 700 liraya yükselmiş olacak. Kaynak:İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat