Gündem

Memur Ek Zam Yapılacak mı? Enflasyon Farkı Ne Kadar Oluştu?

Mart ayına ilişkin açıklanan enflasyon verilerine göre enflasyon Mart’ta aylık bazda yüzde 2,29 artarken yıllık bazda yüzde 50,51 oldu. Mart ayı enflasyon rakamları ile beraber 3 aylık memur enflasyon farkı da hesaplandı. Enflasyon ilk 3 ayda yüzde 12,5 oldu. Yüzde 4,19 enflasyon farkı oluştu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayında çıkacak enflasyon rakamları memurların alacağı enflasyon farkını da ortaya çıkmasını sağlayacak.

Geçtiğimiz haftalarda en düşük emekli maaşının 7500 TL’ye çıkarılması, memurların ek zam taleplerini yenilemesine vesile olmuştu. Binlerce memur sosyal medya platformu Twitter’da bir araya gelerek yetkililerden ek zam talebinde bulunmuş, yüzbinlerce tweet atılmıştı. Ek zam talebinin ise yeniden kulislerde konuşulmaya başlandığı öğrenildi.

Kabinede ele alınması bekleniyor

Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda milyonlarca memurun talebi doğrultusunda ek zammın ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı son olarak 6 Mart tarihinde düzenlendi. Normal şartlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde ve Bakanların katılımıyla Kabine Toplantısı 2 haftada bir yapılıyordu. Buna göre, toplantının 3 Nisan Pazartesi günü yapılması bekleniyordu. Ancak toplantı düzenlenmedi. Konuya ilişkin resmi bir açıklama ise bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu