8 Hafta İçerisinde Kovid-19 Sebebiyle 170 Bini Aşkın Kişi Hayatını Kaybetti

8 Hafta İçerisinde Kovid-19 Sebebiyle 170 Bini Aşkın Kişi Hayatını Kaybetti

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19’un küresel sağlık durumuna etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz senenin aralık ayı itibariyle Kovid-19 sebepli haftalık ölümlerde yaşanan artıştan bahseden Ghebreyesus, “Son 8 haftada 170 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Bunlar sadece raporlanan ölümler, gerçek rakamlar bundan daha fazla.” ifadesini kullandı.

DSÖ’nün en yüksek alarm düzeyi olan “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu”nu ilan etmelerinin üzerinden 3 sene geçtiğini kaydeden Ghebreyesus, bu hafta içerisinde Kovid-19 Acil Durum Komitesinin, virüs konusunda halen global bir acil durum teşkil edip etmediğini tartışmak amacıyla toplanacağını bildirdi. Ghebreyesus, “Acil Durum Komitesinin tavsiyesini önceden almayacağım ancak birçok ülkede durum ve Kovid-19 nedeniyle artan ölümler beni endişelendiriyor. Salgının ilk başladığı 3 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda olsak da, salgına karşı küresel kolektif tepki bir kez daha baskı altında.” sözlerini kullandı.

“Daha fazlasını yapmazsak virüs öldürmeye devam edecek”

Başta yaşlılar olmak üzere çok az sayıda kişinin aşılandığına değinen Ghebreyesus, birçok kişinin hatırlatma dozlarını vurulmadığını açıkladı. Kırılgan sağlık sistemlerinin grip ve diğer hastalıklar haricinde, söz konusu salgının yüküyle başa çıkmakta zorlandığını da açıkça ifade eden Ghebreyesus, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesajım açık, bu virüsü hafife almayın, bizi şaşırttı ve şaşırtmaya devam edecek. Sağlık araçlarını ihtiyacı olan kişilere ulaştırmazsak ve yanlış bilgilerle kapsamlı olarak mücadele etmek için daha fazlasını yapmazsak virüs öldürmeye devam edecek.” (Kaynak: AA)

8 Hafta İçerisinde Kovid-19 Sebebiyle 170 Bini Aşkın Kişi Hayatını Kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir