Gündem

Kene Isırmalarında Erken Müdahalenin Önemi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sırrı Kar, kene ısırmalarında erken müdahalenin virüsün vücuda girmesini engellediğini belirterek, kene ısırmasıyla ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının yaz aylarında etkisini artırdığını, vatandaşların özellikle aşırı sıcaklarda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Kenenin vücuda yapışmasının ardından ilk 3 saatte hastalık riskinin çok düşük olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kar, fark edilmesi durumunda keneye kesinlikle elle müdahale edilmemesi uyarısında bulundu.

Uzman müdahalesi ile kenenin insan vücudundan çıkarılması gerektiğinin altını çizen Kar, “Kenelerin koparıldığı yerdeki kanamaya elle temas edilmesi bile gözle görülmeyen bir odaktan bile virüs girişine neden olur. İğne deliğinden daha küçük bir odaktan da olsa vücuda giriş yapan virüs hastalık yapar.” dedi.

“6 saat müdahale edilmeyen kene vücuda virüs enjekte eder”

Prof. Dr. Sırrı Kar, KKKA hastalığına yol açan kenenin diğer kenelere göre daha büyük boyutlu olduğunu hatırlatarak, vücuda yapışması durumunda fark edilebileceğini bildirdi.

Özellikle tarım ve hayvancılık yapan vatandaşların daha fazla risk altında olduğunu söyleyen Kar, şunları kaydetti: “KKKA hastalığı riski aslında bahçesine bağına gidip gelen kişilerde daha çok oluyor. Vatandaşların mutlaka dönüşte bütün vücutlarını incelemeleri gerekir. Bu hastalığa neden olan büyük bir kenedir. Elle vücudunuza dokunduğunuzda bile fark edersiniz. Gözden kaçmasının imkanı yok. Keneyi görür görmez müdahale etmek gerekir. Kene bekledikçe virüs verir. İlk 3 saat risk çok düşüktür. 6 saat müdahale edilmeyen kene vücuda virüs enjekte eder. O nedenle üzerinizde bir kene varsa mümkünse bir sağlık kuruluşuna başvurup, bunu çıkartmakta fayda var.” (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu