Kamu İşçilerine Hangi Haklar Verildi?

Kamu İşçilerine Hangi Haklar Verildi?

Geçtiğimiz gün, 700 binden fazla kamu işçisinin zam oranı açıklandı. İlk 6 ay için yüzde 45 zamda anlaşmaya varıldı. Buna göre, en düşük kamu işçisi ücreti 15 bin liraya yükseldi.

İçindekiler

“İşçilerin brüt maaşı 21 bin 750 liraya çıktı”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, kamu işçilerinin taban aylıklarında yüzde 107 civarında bir artış yapıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“700 bin kamu işçisinin yaklaşık 362 bini taban ücret alıyorlardı. En düşük kamu işçisinin ücreti net 18 bin lira civarına yükseldi. Böylelikle işçilerin brüt maaşı 21 bin 750 liraya çıktı. Yani burada taban aylığı alanlardaki zam oranı yüzde 107 civarında oldu.”

“Fazla çalışma konusunda yüzde 70’lik bir dilim getirildi”

“İkinci 6 ay için yüzde 15 artı enflasyon farkı, üçüncü ve dördüncü 6 ay için ise yüzde 10 artı enflasyon farkı ödenecek. Sosyal haklarda ve ek ödemelerde de artışa gidildi.

Zengin, ek protokolde şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarının da ücretlerine yüzde 10’luk ilave zam yapılması kararlaştırıldığını, fazla çalışma konusunda da yüzde 70’lik bir dilim getirildiğini aktardı.

“Protokolde tüm kamu çalışanlarını ilgilendiren maddeler yer aldı”

Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesine karar verildi. Çerçeve protokolde kamu çalışanlarının tamamını ilgilendiren maddeler de yer aldı.

“Bunlardan birisi daha önce 696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçilerin kapsam dışı kalanlarla ilgili kamu kurum kuruşlarının çalışma yapacağına dair bir madde yer aldı.” Kaynak: TRT

Kamu İşçilerine Hangi Haklar Verildi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir