Sendika

Kamu Birliği Konfederasyonu TÜİK Binası Önünde Memur Zammını Protesto Etti

Kamu Birliği Konfederasyonu temsilcileri, dün açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından netleşen memur zammı oranını TÜİK binası önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla protesto etti.

Kamu Birliği Konfederasyonu ve Genç Sağlık Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Furkan Ali Çiftçioğlu, “TÜİK şeffaf değil, enflasyon verilerini gizliyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre, aylık enflasyon yüzde 1.64, 6 aylık enflasyon ise yüzde 24.72 olarak gerçekleşti. Konfederasyon adına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Çiftçioğlu, TÜİK’i şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştirdi.

“Hangi temel maddeleri baz aldığını ve nereden alışveriş yaptığını artık bilmiyoruz”

Çiftçioğlu, “Türkiye’nin en şeffaf olması gereken kurumu yaklaşık 2 yıldır kapalı bir kutuya döndü. TÜİK yaklaşık 20 yıldır düzenli olarak yayınladığı ve enflasyonun hesaplanmasında hayati bir öneme sahip olan madde sepeti ve madde sepetinin fiyat listesini yayınlamayı durdurdu. 400’den fazla maddenin ortalama fiyatlarını içeren ve aydan aya artan hayat pahalılığını gözler önüne seren bir tabloydu. Ancak gerçek enflasyonu gizlemek adına bu liste kaldırıldı. Bugün gelinen noktada TÜİK’in hayat pahalılığını hesaplama aracı olarak neleri kullandığını, hangi temel maddeleri baz aldığını ve nereden alışveriş yaptığını artık bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

kamu birliği konfederasyonu tüi̇k binası önünde memur zammını protesto etti

“Bugün yeni evli memur bir çiftin araba alması için yıllarca çalışması, ev alması için ömrü yetmiyor”

Çiftçioğlu, açıklamasının devamında; “TÜİK’e sesleniyorum, Şu ekmeği suyu, bulguru pirinci nereden alıyorsun söyle de biz de oradan alalım. 3+1 bir daire 2010’da kaç memur maaşıydı, 2015’te kaç memur maaşıydı, 2020’de kaç memur maaşıydı, bugün kaç memur maaşı olmuş açın kendi gözlerinizle görün. Eskiden yeni evli memur bir çift, borçla harçla evini arabasını alır, en azından kendine yetecek kadar geçinir giderdi. Bugün yeni evli memur bir çiftin araba alması için yıllarca çalışması, ev alması için ömrü yetmiyor” dedi.

İstanbul Ticaret Odası’nın, Haziran ayı enflasyon oranını yüzde 3.42 olarak belirlediğini, ENAG’ın ise bu oranı yüzde 4.27 olarak duyurduğunu anımsatan Genel Başkan yardımcısı Çiftçioğlu, “Ancak ne hikmetse, nereden alışveriş yaptığı belli olmayan, alışveriş sepetini dahi sansürleyen TÜİK’in açıkladığı aylık enflasyon, ENAG’ın açıkladığı aylık enflasyonun neredeyse üçte biri. TÜİK’in açıkladığı aylık enflasyon, ENAG verilerine göre sadece 1.5 haftalık enflasyondur” diye konuştu.

“Bu kadar kul hakkıyla nasıl gideceksiniz?”

Çiftçioğlu, “Buradan bir sendikacı olarak değil bir vatandaş olarak sesleniyorum” diyerek, “Mayıs ayında aldığım 1 kilo domates 16 lira iken, Haziran ayında aynı marketten aldığım aynı kalite domates 26 lira. Enflasyonu düşük açıklayarak alacağım zammın vebaline girenlere soruyorum, şu domatesi, soğanı, biberi aldığınız marketi açıklayın da biz de oraya gidelim” açıklamasında bulundu.

“Yetkili konfederasyon adına bu tablo en basit tabiriyle bir skandaldır”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin memurlara oranla son 1 yılda daha fazla zam aldığını sözlerine ekleyen Çiftçioğlu, “SSK ve Bağ-Kurluların konfederasyonları yoktur, SSK ve Bağ-Kurluların onları temsil edecek sendikaları yoktur. SSK ve Bağ-Kurluların haklarını savunacak sendikaları dahi yokken bir yılda aldığı zam yüzde 86 olmuştur. Son 1 yılda devlet memurunun aldığı zam toplam yüzde 78’dir. Yetkili konfederasyon adına bu tablo en basit tabiriyle bir skandaldır” açıklamasında bulundu.

Çiftçioğlu, konuşmasını noktalarken TÜİK yöneticilerine seslenerek, “Milyonlarca kamu çalışanın vebaline girmektesiniz. Bu kadar kul hakkıyla nasıl gideceksiniz?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat