Gündem

Kalıcı Ojedeki Büyük Tehlike Nedir? Uzmanı Açıkladı

Ankara Şehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Tuğrul, son zamanların popüler güzellik uygulaması olan kalıcı ojeler ile ilgili uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Tuğrul, “Tırnağın içerisine enfeksiyon girdiğinde, enfeksiyon görünmez hale geliyor. Eğer herhangi bir semptom, ağrı, sızı vermezse enfeksiyon daha derine, hatta kemiğe kadar inebiliyor” ifadelerine yer verdi.

Doç. Dr. Tuğrul, kalıcı oje, protez tırnak ve benzeri uygulamaların özel günler dışında tercih edilmemesi  gerektiğinin altını çizerek açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Kalıcı tırnak uygulamalarında yapılan manikür uygulaması sırasında tırnağın içerisine enfeksiyon girdiğinde 3-4 hafta tırnağımız kapalı kaldığı için o enfeksiyon görünmez hale geliyor. Eğer herhangi bir semptom, ağrı, sızı vermezse daha derine, hatta kemiğe kadar inebiliyor. Bunun yanında 3-4 hafta sonra tırnaklardan ojelerin çıkarılmasıyla tırnakta inanılmaz bir kırılganlık, incelme, kopma gibi durumlar meydana geliyor. Bunun kendi kendini tamir etmesi de çok zor oluyor.”

Tuğrul, tırnak uygulaması esnasında, işlemin kalıcı olması için ellerin ultraviyole ışını yayan cihazlara maruz kaldığını ve bu ışınların yaşlanma hızını arttıran çevresel bir faktör olduğunu belirterek, “Ciltte güneş lekeleri, elastikiyet kaybı çok kronik ve uzun süreliyse kansere kadar gidebiliyor. O yüzden eğer özel bir durumunuz yoksa çok sık bir şekilde kalıcı tırnak uygulamalarına girmenizi önermiyoruz” diye konuştu.

“Sağlıklı tırnak kırılgan değildir”

Doç. Dr. Tuğrul, manikür uygulandığı sırada, tırnağın kendini korumasını sağlayan “kütikül” kısmının alınmasını önermediklerini ve bunun çok önemli olduğunu ifade etti.

Yumuşatıldıktan sonra kütiküllerin geriye doğru itilebileceğini kaydeden Tuğrul, konuşmasına şöyle devam etti; “Tırnağı uzun süreli, çok uzun ya da çok kısa kullanmamak da önemli. Tabii ki en önemli noktalardan biri ise sterilize edilmemiş ürünleri ve cihazları kullanmamak. Kütiküllerin alınmasıyla mantar ve benzeri enfeksiyonlara davetiye çıkarmış oluyoruz. Tüm bu nedenlerle manikürün de işi iyi bilen ve medikal manikür uygulamaları yapan yerlerde yaptırılması önemli.”

Burcu Tuğrul, “Sağlıklı tırnak kırılgan değildir. Üzeri pürüzlü değildir. Renk değişimi ve noktalar yoktur. Tırnak ve deri arasında kalınlaşma görmeyiz. Bu söylediklerimin tam tersi durumlar ortaya çıktığında mantar enfeksiyonları ve bazı cilt hastalıklarının bulguları olabilir. Aynı zamanda tırnakta bir ağrı, akıntı varsa bu da bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu sebeple tırnak deyip geçmeyin en ufak bir belirtide dermatoloğunuza başvurun” bilgisini paylaştı.

Doç. Dr. Tuğrul, kadınların ellerinin ev işlerinden dolayı uzun süre suda kalabildiği için eldiven kullanılmasını tavsiye etti. Tuğrul, “Su ve deterjan döngüsünden ellerimizi korumak ve sık nemlendirmek hem elimize hem de tırnaklarımıza yapabileceğimiz en güzel işlemler. Yine ellerimizi ve tırnaklarımızı güneşten korumak da son derece önemli” dedi.

“Tırnaklara ara ara nefes aldırmak gerekiyor”

Doç. Dr. Burcu Tuğrul, geçici ojelerin de kimyasal ürünler olduğu için tırnağa zarar verdiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı; “Ojeyi sürüyoruz ve ardından çıkarmak için içerisinde formaldehitler ve bir sürü kimyasal madde içeren asetonlarla tırnaklarımızdaki ojeleri çıkarıyoruz. Bunun sonucunda tırnak, cildimizin kuruduğu gibi kuruyor. Tırnak bizim deri ekimiz. Tırnağımıza kibar davranmamız onu da aynı cildimiz gibi sık nemlendirmemiz ve kimyasallardan korumamız gerek. Tırnaklara ara ara nefes aldırmak gerekiyor. Tabii ki kadınlar olarak kendimizi önemseyeceğiz ve güzel gözükeceğiz ama sağlığımızla, güzel görünmek arasındaki dengeyi sağlamamız gerek.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu