featured

Jandarma Pertem Nedir, Nasıl Kullanılır? 2023

Jandarma Pertem, son yıllarda iyice geliştirilmiş ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığının personel ve öğrenci temin süreçlerinde kritik bir görev üstlenmeye başlamıştır.

Bu çerçevede her ay, Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatlarında görev almak isteyen yüz binlerce aday Jandarma Pertem’in ne olduğuna ve nasıl kullanılabileceğine dair araştırma yapar.

Aslında kullanımı basit bir arayüze sahip gibi gözükse de barındırdığı işlev bakımından çok önemli olması nedeniyle Pertem’in nasıl kullanıldığını iyice araştırmak ve anlamak gerekir.

Bu haberimizde, Jandarma Pertem’in hangi amaçlar doğrultusunda ve nasıl kullanılması gerektiğine dair merak edilen bütün bilgiler bulunabilir.

jandarma pertem nedir, nasıl kullanılır? 2023

İçindekiler

Jandarma Pertem Nedir?

Jandarma Pertem ya da uzun ismiyle Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığının personel temin takvimiyle ve detaylarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundukları bir sistemdir.

Bu nedenle söz konusu teşkilatlarda görev almak isteyen kişilerin bu sisteme dikkat kesilmeleri ve yayınlanan bütün duyuruları büyük bir özenle takip etmeleri gerekir. Pertem bütün T.C. vatandaşlarının erişimine açık olmakla birlikte giriş işlemini başarıyla gerçekleştirmeyen kişiler sistemdeki bilgileri görüntüleyemez.

Bu nedenle Pertem sisteminden yararlanabilmek için ilk adım haberimizin ilerleyen kısımlarnıda aşama aşama anlatılacak olan Pertem giriş işlemini başarıyla tamamlamaktır.

jandarma pertem nedir, nasıl kullanılır? 2023

Jandarma Pertem Üzerinden Yapılabilen İşlemler

Bu sistemin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek için Jandarma Pertem üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlere göz atmak gerekir.

Aşağıda Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) Öğrenci Temin sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerin bir listesi yer alır.

 • Sözleşmeli uzman erbaş temini sınav çağrılarının görüntülenmesi ve başvuru işlemlerinin yapılması
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Meslek Yüksekokulu’na ve fakültelerine yüksekokul, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde öğrenci temini çağrılarının görüntülenmesi ve başvuru işlemlerinin yapılması
 • Uzman erbaş atama duyurularının görüntülenmesi
 • Sözleşmeli astsubay, subay ve diğer personel alım duyurularının görüntülenmesi ve başvuru işlemlerinin yapılması
 • Kurum bünyesinde gerçekleştirilen sınav sonuçlarının görüntülenmesi
 • Kimlik bilgileri, fotoğraf, adres bilgisi, iletişim bilgisi, eğitim bilgileri, sınav bilgileri, ehliyet bilgileri, askerlik bilgileri ve boy/kilo bilgileri gibi kişisel bilgiler sisteme eklenebilir.
 • Mevcut JSGA öğrencileri için transkript, öğrenim durum belgesi ve ders içeriği belgelerinin talep edilmesi

Jandarma Pertem Giriş

Öncelikle sisteme yalnızca E-Devlet ile giriş yapılabildiğini hatırlatmak gerekir. Bu nedenle E-Devlet şifresine sahip olmayan adayların öncelikle en yakın PTT şubesinden bir E-Devlet şifresi edinmesi gerekir.

Daha sonra aşağıdaki adımlar takip edilerek Jandarma Pertem giriş işlemi başarıyla tamamlanabilir.

 1. JSGA Personel Temin Sistemi bağlantısına tıklanır.
 2. Sol kısımda yer alan E-Devlet logosuna tıklanır.
 3. T.C. Kimlik No ve E-Devlet şifresi ilgili kısımlara yazıldıktan sonra Giriş Yap butonuna tıklanır.

Bu üç aşamayı başarıyla tamamlayan kişiler sisteme giriş yapabilir ve sistem üzerindeki profillerini düzenlemeye başlayabilirler.

jandarma pertem nedir, nasıl kullanılır? 2023

Jandarma Pertem Başvuru

Sistem üzerinden bir başvuru gerçekleştirebilmek için öncelikle sisteme giriş yapmak ve aşağıda yer alan kişisel bilgileri sistem üzerinden güncellemek gerekir.

 • Fotoğraf
 • Adres
 • Telefon
 • Eğitim bilgisi
 • Boy ve kilo bilgisi

Bu bilgileri profiline tanımlamayan kişilerin herhangi bir başvuru formuna ulaşmasına izin verilmez.

Bilgilerini güncelleyen kişiler ise Başvuru Bilgileri butonu altında yer alan Başvurularım sekmesinden kendilerine uygun olan ilanlara başvuru yapabilir.

Daha önce gerçekleştirilen başvuruların sonuçları ise Sonuç Bilgileri butonu altında yer alan Sonuçlarım sekmesi üzerinden yapılmalıdır.

Ancak JSGA bünyesinde eğitim almak üzere başvuru yaptıysanız sonuçları Ön Kayıt İşlemleri butonu altında yer alan Ön Kayıt İşlemleri sekmesinden takip etmeniz gerekir. Bu sekmede ilgilendiğiniz okula ön kayıt hakkı kazanıp kazanmadığınıza dair bilgiler gözükür.

Jandarma Pertem Duyurular

JSGA Personel Temin Sistemi’ndeki duyuruları görüntülemek için bile sisteme E-Devlet ile giriş yapmak gerekir. Daha sonra ilgili duyuru sistem üzerinden PDF dosyası olarak görüntülenebilir ve talep edilmesi halinde indirilebilir.

 1. Öncelikle Jandarma Pertem duyurularının yer aldığı bağlantıya tıklayın.
 2. Devam Eden Faaliyetler başlıklı ekrandan ilgilendiğiniz duyurunun sağ kısmında yer alan Sorgula butonuna tıklayın.
 3. Yönlendirilen sayfadan yazımızın önceki bölümlerinde anlatıldığı gibi E-Devlet girişini tamamlayın.
 4. Açılan sayfada duyuru başlığına tıklayarak ilgilendiğiniz duyurunun içeriğine erişin. Alternatif olarak duyuru başlığının hemen yanında yer alan İndir butonunu kullanabilir ve ilgili duyuruyu indirip yazdırabilirsiniz.

jandarma pertem nedir, nasıl kullanılır? 2023

Jandarma Pertem İletişim

Aşağıda Jandarma Pertem iletişim bilgileri sunulmuştur.

Fakat bu iletişim bilgilerini kullanarak en basit sorular için bile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine ulaşmanın kurum nezdinde gereksiz yoğunluğa sebep olabileceği unutulmamalı ve sadece gerçekten gerekli olan durumlarda kurumla iletişime geçilmelidir.

 • JSGA Personel Temin telefon numarası: 0 (312) 464 4836
 • JSGA Personel Temin FAX: 0 (312) 464 46 77

Jandarma Pertem ile ilgili en gerekli bilgilere yer verdiğimiz bu haberimizde sistemin ne olduğundan, nasıl kullanılabileceğinden ve giriş ve başvuru işlemlerinin nasıl yapılabileceğinden bahsettik. JSGA Personel Temin birimine telefon açmadan önce konuyla ilgili ek sorularınızı ve merak ettiğiniz diğer detayları bize alt kısımdaki yorumlar bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Son dakika personel sağlık haberlerine kesintisiz ulaşmak için Sağlık Ağı’nı takip edin.

Jandarma Pertem Nedir, Nasıl Kullanılır? 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir