Gündem

İngiliz Sağlık Sistemi Uyarı Veriyor

Eski Sağlık Bakanı Jeremy Hunt’ın başkanlığını yaptığı İngiliz Parlamentosunun Sağlık ve Sosyal Bakım Komisyonunca, rapor hazırlandı. Rapora göre, İngiltere’de 12 bin doktor, 50 bin hemşire ve doğum uzmanı açığı bulunduğu ifade edildi. Bu durumun “bu zamana kadar ülkenin sağlık sistemindeki en ağır personel krizi” olduğu belirtildi.

İngiliz Sağlık Sisteminde Personel Açığı

Raporda, sağlık sektöründeki çalışan açığı sorununa çare bulunmasının gerektiği ifade edildi. Göreve gelecek yeni başbakan için en büyük öncelik konusunun bu sorun olması gerektiği belirtildi.

Ülkenin sağlık sektöründeki çalışan eksikliğinin giderilmemesi durumunda, kovid-19 mücadelesinin sekteye uğrayabileceği belirtildi. Raporda, “NHS’deki sürekli olarak personelin yetersiz olması, personel ve hasta güvenliği için ciddi bir risk teşkil ediyor. Bu durum, hükümetin bununla mücadele etmek için uzun vadeli bir planının olmamasıyla daha da kötüleşmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Sağlık Sektöründe İstifalar

İngiltere’de 2021 ve 2022 yıllarının mart ayları arasındaki dönemde 500’den fazla doğum uzmanının istifa etmişti. Daha önce İngiliz hükümetince “toplam pratisyen hekim sayısının 6 bin artırılması” yönündeki sözün de gerçekleştirilmesinin zor olduğu raporda belirtilen bir diğer husus.

Konuya ilişkin İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada da sağlık sektöründe çalışan meslek mensubu sayısının arttığı, İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetlerinin daha fazla istihdamın yaratılması için uzun vadeli planlar üzerinde çalıştığı söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat