Sağlık Makaleleri

Her gün et tüketmek, demans riskini artırıyor

Leeds Üniversitesi Her gün işlenmiş et tüketmek demans (bunama) riskini yüzde 44 arttırıldığı açıklandı.

demans

Araştırmada sosis, kebap ve hamburger gibi yiyeceklerin orta yaş ve üzeri erişkinlerde beyin sağlığını bozduğu, işlenmemiş kırmızı etin demansa karşı koruyucu etkisi olduğu bulundu. İngiltere’deki hastalık salgınlarını izlemek için 2006 yılında ‘Biobank’ adlı bir proje başlatıldı. Proje, dört yıl boyunca 0 ila 69 yaşları arasındaki 500.000 gönüllüyü kaydetti ve sağlıklarını 30 yıl boyunca izleyecek.

Et yemek birçok diyetin gerekli bir parçasıdır, ancak bunama riskinin artmasıyla ilişkili olabileceğine dair kanıtlar vardır. Etin bunama riskini artırdığı gösterilmiştir. Ek olarak, bu etlerdeki bazı bileşikler bilişsel gerileme şansını artırabilir. Bu diyet bileşenlerinin demans riskine katkıda bulunabileceği kesin mekanizmaları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek önemlidir.

Şu anda et tüketimi, hastalık için en önemli risk faktörlerinden biri olarak kabul edilen bilişsel ile ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, et ve hayvansal ürünler açısından zengin diyetlerin bunama, özellikle Alzheimer hastalığı riskini artırabileceğini ve zayıflatıcı durumların gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ek olarak, araştırmalar bitki bazlı bir diyetin bunama riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu nedenle, çok fazla et yemenin potansiyel risklerinin farkında olmak ve diyetinize yeterince bitki bazlı gıda kaynakları eklemek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat