Gündem

Hep-Sen Nedir, Ne İş Yapar?

Birkaç yıl öncesine kadar sağlık çalışanları, sendikal mücadeleye katılmak istediklerinde birkaç sendika arasında tercih yapmak zorundaydı çünkü bu alanda çalışan sınırlı sayıda sendika vardı. Ancak sendikalaşma eksikliği, son yıllarda birçok yeni sendikanın kurulmasıyla hızla giderildi.

Hemşire Sendikası Nedir?

Sağlıkta şiddet vakalarının artmasıyla birlikte hemşireler tarafından “Hemşire sendikası nedir?” ve “Hemşireler sendika kurabilir mi?” sorularının yanıtları daha fazla araştırılmaya ve merak edilmeye başlanmıştır.

Hemşirelik mesleğine mensup kişiler, sağlık ve sosyal hizmetler iş kolu çerçevesinde sendika kurabilirler ve meslek mensuplarının haklarını savunmaya başlayabilirler. Ancak kurulan hemşireler tarafından kurulan sendikalar sağlık ve sosyal hizmetler iş kolunda olduğu için bu sendikalara, diğer sağlık çalışanları ve sosyal hizmet çalışanları da katılabilir.

Kurulan hemşire sendikası, üyelik bakımından diğer sağlık çalışanlarına açık olsa da sadece hemşirelerin haklarını savunmaya yönelik bir tüzük oluşturabilir. Yani her ne kadar hemşirelik tek başına bir iş kolu olarak kabul edilmese ve yasal statü olarak hemşirelik sendikası kurmak mümkün olmasa da sağlık ve sosyal hizmetler iş kolu statüsünde hemşirelik mesleği için özel bir sendika kurmak ve faaliyetler yürütmek mümkündür.

hep-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Hep-Sen Nedir?

Hep-Sen’in açılımı, Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası’dır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hemşirelik ve ebelik yılı olarak ilan edilen 2020’de kurulan Hep-Sen’e hemşirelerin yanı sıra bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanları kaydolabilir.

Teşkilat yapısını “çoğulcu ve katılımcı” olarak tarif eden İstanbul merkezli Hep-Sen’in tüzüğünde, sendikanın “siyaset fikrinden uzak” olduğu yazar ve ayrıca tüzüğün doğru şekilde işlemesi; denetleme ve disiplin kurullarının sorumluluğundadır. Bu sayede tüzüğün işletilmesi ve sendikanın siyasi baskılardan uzak tutulması amaçlanır.

Hep-Sen Ne İş Yapar?

Hep-Sen, tüzüğünde belirtildiği üzere şu amaçlar doğrultusunda çalışır:

 • Hemşireler ve diğer sağlık personeli tarafından sağlanan hizmetlerin sürekliliğinin sağlanması
 • Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin iktisadi açıdan yeterli düzeyde ücret almasının sağlanması
 • Sağlıkta şiddetin önlenmesi ve sağlık çalışanları için güvenli çalışma ortamlarının oluşturulması
 • Sendika üyelerinin adil çalışma düzeni içerisinde işlerini sürdürmesi
 • Sendika üyelerinin yararı için kar amacı güdülmeksizin sosyal tesislerin kurulması ve işletilmesi

Bu amaçlar doğrultusunda sendikanın bugüne kadar gerçekleştirdiği bazı faaliyetler şunlardır:

 • Sağlık çalışanlarının mobbing ve şiddet gibi durumlarda iletişime geçebilecekleri Hep-Sen Santra projesi
 • #şiddete500kerehayır etiketli sosyal medya kampanyası
 • Sendika üyelerini bir araya getiren gençlik kampları
 • TBMM ziyaretleri
 • Akın Dil Eğitim Merkezi ile kurumsal indirim anlaşması
 • Sağlık çalışanlarının yaşadığı bazı hadiselerin sorumluları hakkında ilgili cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulması
 • İş bırakma eylemi

hep-sen nedir, ne i̇ş yapar?

Hep-Sen Üyelik Formu

Yenilikçi ve gençlik odaklı bir sendika olan Hep-Sen, üyelik başvurularını tamamen online ortamda gerçekleştirir. Başvuru; formun doldurulması ve gönderilmesi, cep telefonu aktivasyonunun tamamlanması ve üyelik başvurusunun onaylanması aşamalarına dayanır. Online üyelik formunu dolduran ve cep telefonu aktivasyonunu gerçekleştiren kişilerin üyelik başvuruları 24 saat içinde değerlendirilerek karara bağlanır.

Buna göre Hep-Sen üyesi olmak isteyen kişinin şu aşamaları takip etmesi gerekir:

 1. Hep-Sen üyelik sayfasına tıklanır.
 2. Mavi renkteki Online Üyelik Başvurusu İçin Tıklayınız butonuna tıklanır.
 3. Açılan form doğru bilgilerle doldurulur ve gönderilir.
 4. Cep telefonuna gelen mesaj doğrulanır ve üyelik başvurusu tamamlanır.

Online üyelik başvurusunu tamamlayan kişilerin gerekli olması durumunda üst yazı formunu da doldurması ve sendikaya online ortamda göndermesi gerekir.

Başvurusu onaylanan kişilere üyelik formu SMS yoluyla iletilir. Bu formun 3 nüsha olarak yazdırılması ve imzalanması, ardından sendikadan alınacak barkod numaralarının formlara işlenmesi gerekir. Üyelikle ilgili son işlem işlenen formların online ortamda sendikaya WhatsApp hattı üzerinden iletilmesidir.

Hep-Sen Genel Başkanı Yunus Şimşek Kimdir?

1 Ocak 1990 Malatya’nın Akçadağ ilçesinde dünyaya gelen Yunus Şimşek; ilk, orta ve lise öğrenimini doğup büyüdüğü Malatya’da tamamlar. Daha sonra üniversite eğitimi için Artvin’e taşınan Şimşek, 2011’de Artvin Çoruh Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden mezun olur.

hep-sen nedir, ne i̇ş yapar?

İkinci lisans eğitimini Medipol Üniversitesi Ortez-Protez lisans bölümünde tamamlayan Yunus Şimşek, 2020 yılında İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayarak uzman hemşire unvanını alır.

Meslek hayatı 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde başlayan Hep-Sen Genel Başkanı Yunus Şimşek, 2018 yılından bu yana İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapar.

Hep-Sen Hangi Konfederasyona Bağlı?

Sendikalar bir konfederasyon altında bir araya gelebileceği gibi tek başına da faaliyet gösterebilir. Hep-Sen herhangi bir konfederasyona bağlı değildir ve tek başına faaliyet gösteren bir sendikadır.

Ancak sendikalar kurulduktan ve faaliyete başladıktan sonra, bir araya gelerek yeni bir konfederasyon kurabilecekleri gibi süreç içinde halihazırda mevcut olan konfederasyonlara katılmak için başvuru yapabilirler. Dolayısıyla Hep-Sen, sendika yönetim kurulunun alacağı karar doğrultusunda ileriki dönemlerde başka sendikalarla birleşerek konfederasyon kurabilir veya mevcut konfederasyonlardan bir tanesine üyelik başvurusu yapabilir.

Son dakika personel sağlık ve gündem haberlerini Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat