Gündem

Hastanelerde Yeni Dönem Bugünden İtibaren Başlıyor

Hastanelerde yeni dönem bugünden itibaren başlıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde artık uzaktan muayene yapılacak olup muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak. Uzman hekim muayenenin ardından gerek görürse hasta için e-rapor da düzenleyebilecek. 

Hastanelerde yeni dönem bugün başladı. Doktorlar gerekli gördüğü takdirde rapor ve reçete yazabilecek. Uzaktan muayene için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu alınacak. Randevu alınan hastane için uzaktan muayene günde bir adetle sınırlandırıldı. SGK, aynı hastanede aynı hasta için günde yalnızca bir uzaktan muayene ücretini karşılayacak.

Uzaktan muayeneyi uzman doktorlar gerçekleştirecek. SGK, hastanın aynı hastaneye (acil servise başvurular hariç) aynı uzmanlık dalı için on gün içinde yapılacak yeni uzaktan muayene bedellerini karşılamayacak. Doktorlar, muayenenin ardından tedaviye yönelik e-reçete ile ilaç yazabilecek. Uzaktan muayenede yazılan ilaçlar SGK ile anlaşmalı eczanelerden alınabilecek. Doktor, hasta için e-rapor da düzenleyebilecek.

Uzaktan muayene, Sağlık Bakanlığı’na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti kuruluşlarınca gerçekleştirilebilecek. Buna göre, ikinci basamak hastaneler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri ve dal hastaneleri ile bu hastanelere bağlı semt poliklinikleri (TIP merkezleri), entegre ilçe hastanelerinden oluşmaktadır. Üçüncü basamak ise eğitim ve araştırma hastanelerinden oluşmaktadır. Tüm şehir hastaneleri üçüncü basamakta yer alıyor.

Uzaktan sağlık hizmeti kapsamında yalnızca gerekli bilişim teknoloji altyapısına sahip, bakanlık tarafından izinli hastanelerde sunulabilecek. Sağlık hizmeti talep eden hasta, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene edilecek. Doktorun, hastalardan bir hastaneye giderek yüz yüze muayene olmasını önerebilecek.

Giyilebilir teknolojiler ve diğer tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti talep eden kişinin sağlık verileri ölçülebilecek ve takip edilebilecek. Covid-19 salgını döneminde karantinadaki hastalar için uzaktan muayene yapılabiliyordu. Sağlık Bakanlığı, 2022 yılında konuya ilişkin yönetmelik yayımladı. Buna göre, Uzaktan Sağlık Hizmetinin Sunulmasına Dair Yönetmelik, Şubat 2022’de yürürlüğe girmişti.

SGK da, geçtiğimiz ay Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yaparak uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin bedellerini karşılama kararı aldığını ilan etti. (NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat