Sağlık Makaleleri

Hangi Besinlerde Protein Var?

Yumurtanın faydalarını muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak yumurtanın 6 gram protein içerdiğini biliyor muydunuz? Bununla birlikte yumurta, kolin ve D vitamini de dahil olmak üzere çok çeşitli temel vitaminleri sağlar. 2015 Amerikalılar için Beslenme Rehberi, kolesterol önerilerini ortadan kaldırdı, bu yüzden onları yememeniz için hiçbir neden yok. Ayrıca, az miktarda protein almanın en kolay yollarından biridir.

hangi besinlerde protein var?

Hangi Besinlerde Protein Var?

Sebzeler yediğimiz bitki parçalarıdır. Bunlar çiçekler, yapraklar, saplar, kökler ve tohumları içerir. Meyve ve sebze olarak da bilinirler. Genel olarak lif, vitamin ve protein bakımından zengindirler. Bu yiyecekler büyüyen bir aile için sağlıklı bir diyet sağlayabilir. Farklı sebze türlerinden bazılarına daha yakından bakalım. Aşağıda en yaygın türleri, besin değerlerini ve ne kadar protein içerdiklerini tartışacağız.

Süt

Süt, memelilerin meme bezleri tarafından üretilen, besin açısından zengin sıvı bir besindir. Genç memeliler için katı yiyecekleri sindirmeden önce birincil besin kaynağıdır. Süt, genel vücut sağlığına katkıda bulunan bağışıklık düzenleyici bileşenler ve bağışıklık faktörleri içerir.

hangi besinlerde protein var?

Peynir

Peyniri sağlıklı bir gıda olarak düşünmeseniz de protein içerir. Peynir zengin bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Aynı zamanda yağ içerir, ancak sadece üçte biri doymuştur. Bununla birlikte, bazı peynirlerin yüksek yağ içeriği vardır. Orta miktarda peynirin tadını çıkarmak istiyorsanız, beslenme bilgisi etiketini dikkatlice okuyun. İyi haber şu ki, peynirin sadece yağ içeriğinden daha fazla faydası var.

Kinoa

Kinoanın besinsel faydaları uzun zamandır insan sağlığı için önemli olarak kabul edilmektedir. Protein içeriği, tüm bitki bazlı proteinlerin en yükseğidir ve vücut geliştirme ve kilo kaybı için önemli bir besin olan lif bakımından yüksektir. Son derece besleyici bir gıda olmasının yanı sıra, kinoanın personel sağlık açısından da sayısız faydası vardır. Bu yazıda kinoanın bir gıda olarak faydalarını ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için neler yapabileceğinizi tartışacağız.

hangi besinlerde protein var?

Soya peyniri

Tofu harika bir protein kaynağıdır. Sadece kalorisi düşük değil, aynı zamanda gerekli vitamin ve minerallerle de doludur. Düşük kalorili ve az yağlı bileşimi, daha sağlıklı beslenmek isteyen vejetaryenler ve veganlar için iyi bir seçimdir. Ek sağlık yararları sağlayabilecek bitki besinleri içeren tofu bile bulabilirsiniz. Tofu’nun faydaları ve onu yemeye nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Et

Protein birçok gıdada bulunur. Sığır eti ve balık iyi protein kaynaklarıdır. Bu etler protein bakımından nispeten yüksektir ve sığır eti 100 gramda yaklaşık 25 gram protein içerir. Bununla birlikte, sığır etinin sindirimi çok zordur ve en iyi haşlanmış olarak tüketilir. Karaciğer, 100 gramda 18 gram protein oranı yüksek başka bir besindir. Karaciğer en iyi yahnilerde kullanılır. Süt alerjiniz varsa sığır karaciğerinden de kaçınmalısınız.

hangi besinlerde protein var?

Balık

Birçok insan etin en iyi protein kaynağı olduğunu düşünse de, balık da aynı derecede sağlıklıdır. Balık, tüm gerekli amino asitler dahil olmak üzere yüksek kaliteli protein içerir. Sadece üç ons pişmiş deniz ürünü, günlük önerilen protein alımının yaklaşık üçte birini sağlar. Etin aksine, daha az bağ dokusu sayesinde deniz ürünleri proteini kolayca sindirilir. Ve balık kasları nispeten hassas olduğundan, herhangi bir kesme işlemi gerektirmeden küçük miktarlarda balık tüketmek kolaydır.

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi iyi miktarda protein içerir. Soya fasulyesindeki protein içeriği, diğer hayvanlardan elde edilen et ve yumurtalarınkine benzer. Ek olarak, beyin ve sinir dokusunun gelişimi için gerekli olan bir madde olan lesitin içerirler. Lesitin ayrıca kolesterol seviyelerini kontrol eder ve yağ metabolizmasını düzenler. Kanser ve diğer hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Soya fasulyesini yayılmış, yarı mamul ve süt ürünlerinde bulabilirsiniz. Soya fasulyesi ayrıca genetiği değiştirilmiş soya fasulyesinden protein içerir.

hangi besinlerde protein var?

Mercimek

Mercimek lif açısından zengindir ve sadece bir porsiyonda günlük önerilen lifinizin %32’sini sağlar. Lifin, kolon kanserini, diyabeti ve kan kolesterolünü önleme de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır. Ayrıca, kabızlığı önlemenin harika bir yolu! Özellikle yaşlı kadınlar, kas inşa etmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için diyetlerinde daha fazla proteine ​​​​ihtiyaç duyarlar. Mercimeklerin diyetiniz için çok ağır olduğundan endişeleniyorsanız, şaşırtıcı miktarda lif içerdiklerini öğrenmekten memnun olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu