Son Dakika

‘Gönlüm Ötenaziden Taraf Değil’ Demişti: Bakan Koca’dan Yeni Açıklama

Bakan Koca, “İnsan sağlığı konusundaki kati önceliğimiz ise alınacak önleme hiçbir itiraza izin vermez. Sokak köpeklerine karşı tedbir alınması zorunluluğu görmezden gelinemez” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocasokak hayvanları ile ilgili TBMM’de dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Koca, açıklamasında; ”Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Peki tedbir ötenazi mi olmalı? Açıkçası insani olarak gönlüm ötenaziden taraf değil” demişti. Bu açıklamalar bazı kesimler tarafından eleştiriye neden olmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı yeni paylaşımda, “Zorunlu olanla gönlümüzün arzu ettiği ise bazen birbirine uygun düşmeyebilir” dedi. Bakan Koca, kuduz vakalarının ve başka birçok ciddi sorunun artışına ve travmalar yaşanmasına yol açan sahipsiz sokak köpeklerine karşı alınması gereken önlemlerin amacının, onların bir tek çocuğa, bir tek insana zarar vermemelerini sağlamak olduğunu kaydetti.

‘Gönlümün arzu ettiği şey, bu şartların sağlanması kaydıyla onlara yaşam hakkı tanınmasıdır’

Dışarıdaki hayatın güvenilir olması gerektiğine değinen Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gönlümün arzu ettiği şey, bu şartların sağlanması kaydıyla onlara yaşam hakkı tanınmasıdır. Zaten mevcut yasa sahipsiz köpekler konusunda hangi koşullarda ötanazi yoluna gidileceğini gösteriyor. İnsan sağlığı konusundaki kati önceliğimiz ise alınacak önleme hiçbir itiraza izin vermez. Sokak köpeklerine karşı tedbir alınması zorunluluğu görmezden gelinemez. Büyüyen soruna karşı başvurulması gereken yol ve yöntemin, bilimsel olarak tanımlı ve medeni olmasını hepimiz arzu ederiz. Uygun şartların oluşturulması kaydıyla, bir canlıya yaşam hakkı tanımanın arayışı içinde olmalıyız. Zorunlu olanla gönlümüzün arzu ettiği ise bazen birbirine uygun düşmeyebilir. Bu da bir gerçek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat