Son Dakika

Evde Bakım Yardımı Hesaplara Yatmaya Başladı mı?

Bakan Göktaş, evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için Evde Bakım Yardımının hesaplara yatmaya başladığını duyurdu. Aylık ortalama 560 bin kişinin yararlandığı Evde Bakım Yardımı, hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yazılı açıklamasında, bakanlık tarafından sunulan en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden olan Evde Bakım Yardımı’nın 2006’da engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını anımsattı.

Göktaş, Evde Bakım Yardımı ile bakıma muhtaç tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenenlerin desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu dile getirerek, aylık ortalama 560 bin kişinin Evde Bakım Yardımı’ndan yararlandığını ve hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira ödeme yapıldığını kaydetti.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, yardım ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu, geliştirdikleri “bütüncül ve adil” sosyal hizmet modelleriyle toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.

Bu bağlamda 2023’te 116,2 milyar lira Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptıklarını anımsatan Bakan Göktaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Yeni düzenlemeyle Evde Bakım Yardımı ödemelerini hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırmaya başladık. Bu kapsamda Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanan 558 bin tam bağımlı vatandaşın evinde bakım veren yakınlarına bu ay 4,2 milyar lira Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptık. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu