Son Dakika

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci’den Evde Bakım Hizmetlerine İlişkin Açıklama

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, 2050’de Türkiye nüfusunun yüzde 20’sinin 65 yaş üstünde olacağını ifade ederek; “Evde bakım hizmetlerini kıymetlendirmemiz ve bu alana çok daha yoğunlaşmamız gerekiyor.” dedi.

Bakan Yardımcısı Birinci, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’nde, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) tarafından düzenlenen “13. OHSAD Kurultayı-Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları”nda, dünyanın sürekli değiştiğini, sağlık sektörünün her alanında da buna bağlı değişim yaşandığını belirtti.

Yaşam biçiminin, bakış açısının da değiştiğini dile getiren Birinci, dünya nüfusunun yüzde 3,5’i, Avrupa’nın yüzde 15’i, Türkiye’nin ise yüzde 7’sinin göçmen olduğuna değindi. Hareketli bir dünya olduğuna vurgu yapan Birinci, “Sorunlar ortak, sadece Türkiye’nin sorunlarına odaklanarak sağlık sisteminin problemlerini çözemeyecek hale gelmiş durumdayız. Sadece bizim değil tüm dünyanın sorunu. Çok hızlı yaşlanıyoruz ve bağımlı nüfusumuz çok artıyor. Kentsel nüfusun artışı yaşam biçimini değiştiriyor.” şeklinde konuştu.

Şuayip Birinci, Türkiye’de nüfusun yüzde 77’sinin kentlerde yaşadığını aktararak, 2050 yılında tüm dünya nüfusunun yüzde 70’inin kentlerde yaşayacağını söyledi. Yaşlı nüfusun kişiye bağımlılık oluşturduğunu anlatan Birinci, “Önümüzdeki süreçte Avrupa’da her üç kişiden ikisinin bağımlı, Türkiye’de 4-5 kişiden birinin bağımlı olduğu bir yaşlılık dönemi yaşayacağız. Babayla çocukların arasındaki yaş farkının açılmasının oluşturduğu riskler var. İnsanın en aktif yaşamında kendi aile büyüklerine bakmak durumunda kaldığı riskler var.” dedi.

Birinci, kronik hastalıkların sağlık maliyetlerini iki katına çıkardığının altını çizerek, Türkiye’de bir kronik hastalığın sağlık maliyetini 2,8 kat, dördün üzerinde kronik hastalığın 10 kat artırdığını belirtti.

Kronik hastalıkları yönetmeden sağlığın geleceğinin yönetilemeyeceğine değinen Birinci, Türkiye’de obezitenin yüzde 29 olduğunu hatırlatarak, bunun 30 yıl içinde risklerinin yanı sıra 10 trilyonun üzerinde maliyet çıkardığını aktardı. Birinci, obezite riski bulunanların günde en az 5 bin adım atmasını önererek, sağlıklı yaşamaya yönelik yoğunlaşmak ve hastayı güçlendirmek gerektiğini vurguladı.

“Uzaktan sağlık hizmetinin beklenen cari büyüklüğü 2030’da 550 milyar dolar

Sağlık sistemi ne kadar iyi olsa da sağlığın sınırlarının kapatılamayacağını, bunu salgınlarda gördüklerini anlatan Birinci, şu açıklamayı kaydetti; “280 milyon göçmenin bulunduğu dünyada 14 milyon insan sağlık hizmeti almak üzere başka ülkeye seyahat ediyor. 2032’de 350 milyar dolar sağlık turizmi beklentisi var. Ama çok ilginç, uzaktan sağlık hizmetinin beklenen cari büyüklüğü 2030’da 550 milyar dolar. Sağlık turizminde daha fazla demek ki bunlar iç içe geçecek. Burada gerekli önlemleri ve aksiyonları almazsak fırsatı kaçırma riskiyle karşı karşıyayız. Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen ilk 25 ülkeye baktım. Ortalama uçuş mesafesi 4 saat, 2,7 milyar nüfusa sahip ülkeler. THY gibi güçlü bir markayı sonuna kadar kullanıp, Türkiye’de sağlıktan arzu ettiğimiz finansmanın bir kısmını bile olsa telafi etme şansına sahibiz.”

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci, Türkiye’de tüm dünyada olduğu gibi canıyla cebi arasında sıkışanların olabileceğini vurgulayarak, dünya ölçeğine göre avantajlı olunsa da özellikli tedavilerde sıkıntılarla karşı karşıya kalınabildiğini kaydetti.

“2050’de nüfusun yüzde 20’si 65 yaş üstünde olan bir ülke haline geleceğiz”

Dijitalleşmenin büyük etkisinin olduğunu kaydeden Birinci, dijitalleşmenin 3-4 yılda yüz yüze muayeneyi yüzde 15 azalttığını vurguladı. Fırsatları kaçırmamanın önemine değinen Birinci; “2050’de nüfusun yüzde 20’si 65 yaş üstünde olan bir ülke haline geleceğiz. Evde bakım hizmetlerini kıymetlendirmemiz ve bu alana çok daha yoğunlaşmamız gerekiyor. Çünkü ABD’de yapılan araştırmalarda her 9 hastadan sadece biri hastanede tedavi olmak, 8’i evinde takip edilmek istiyor.” diye konuştu.(Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu