Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yarın Asgari Ücreti Açıklıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı‘na katılım gösterdi. Katıldığı toplantıda asgari ücret ve enflasyon konularına değindiği konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan şu söylemlerde bulundu:

“Geçen cuma günü geç saatlerde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2023 merkezi yönetim bütçesinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 2023 yılı için 4,4 trilyon lira geliri, 3,8 trilyon lira gideri olan bütçeyi milletimize kazandırdık. Genel kurulda birkaç tatsız görüntü dışında demokratik ortamda görüşmeleri tamamlayan milletvekillerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu bütçeyi milletin bütçesi olarak hazırladık, öyle de uygulayacağız.

Muhalefette ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin daha fazlasına sahip olan bir irade göremiyoruz. Cumhuriyetin ikinci asrına dair bir vizyon da göremiyoruz. İftira, çarpıtmaları temcit pilavı gibi tekrarlayan bir zihniyetin hesaplarına ve hezeyanlarına hep beraber şahit olduk. Bizim milletimize sözümüz bakidir.

Önümüzdeki dönemde milletimizin hukuk sistemine olan inancını daha da güçlendirerek adaleti daha da güçlendireceğiz. Ordumuzu, emniyetimizi, istihbaratımızı her alanda güçlendirerek ülkemizi suç çetelerinden ve terör örgütlerinden arındırdık. Ülkemizin güvenlik altyapısını tehditlere karşı koruyacak donanıma kavuşturmayı sürdüreceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan her vatandaşımızın yanında yer aldık. Önümüzdeki dönemde değişen şartlara göre daha fazla vatandaşımızı sosyal destek şemsiyemizin altına alacağız.”

İçindekiler

ENERJİDE KURULU GÜCÜMÜZÜ 3 KATINDAN FAZLA ARTTIRDIK

“Enerjide kurulu gücümüzü üç katından fazla artırdık, yerli ve yenilenebilir enerji kurulu gücümüzü yüzde 65 seviyesine yükselttik, doğal gazı 81 ilimize yaygınlaştırdık. Avrupa şu anda doğalgazda felaketler yaşıyor. Önümüzdeki dönemde Karadeniz doğalgazını, Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk ünitesini hizmete alıp enerjide dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırana kadar çalışacağız.

Sanayide verdiğimiz destekler ve altyapı yatırımlarıyla sadece OSB’lerdeki işletme sayısını 11 binden 56 bine, istihdamı 415 binden 2,3 milyona çıkardık. Savunma sanayiinde dünya çapında rekabet gücü kazandık.”

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIRLANMAYI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

“Şehircilikte 1 milyon 170 bin konutu, millet bahçelerini hizmete sunduk; atık su arıtma, katı atık tesisleriyle çevreyi koruduk; iklim değişikliğiyle mücadeleyi başlattık. Önümüzdeki dönemde insanımızı ev ve iş yeri sahibi yapmayı, iklim değişikliğine hazırlanmayı sürdüreceğiz.”

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ENFLASYONUN İNİŞİNE TANIK OLACAKĞIZ

“Küresel krizlerin ülkemize yansımaları sebebiyle ortaya çıkan sıkınların yavaş yavaş hafiflediğini görüyoruz. Biz üretim, istihdam, cari fazla ile büyüme hedefine ulaşıyoruz. Bizi eleştirenler bile söylemlerini değiştirmeye ve yumuşatmaya başladı.”

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SONRASI , ZAMLARIN FIRSATÇILAR YÜZÜNDEN ERİYİP GİTMESİNE RIZA GÖSTERMEYECEĞİZ

Yılbaşından itibaren işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamların fırsatçılar yüzünden eriyip gitmesine rıza gösteremeyiz. Ülkemizin hedeflerine ulaşması için enflasyonun hızla düşürülmesi dışında bir engel kalmamıştır. Önümüzdeki aylarda enflasyonun tepetaklak inişine tanık olacağız. 2023 hayat pahalılığından kurtuluşumuzun dönüm noktası haline getirelim istiyoruz. Bunu da 85 milyon hep birlikte göstereceğimiz sabırlı ve dirayetli duruşla yapabiliriz.”

ASGARİ ÜCRETİ YARIN AÇIKLIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretin yarın açıklanacağını belirttiği konuşmasında şu söylemlerde bulundu: “Son dönemde ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya alınmasına dair pekçok şeyi gündemden çıkardık. Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yarın Asgari Ücreti Açıklıyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir