Son Dakika

Enflasyon Ne Zaman Tek Haneye Düşecek? Bakan Şimşek’ten Yeni Rakam

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da yatırımcılarla yaptığı toplantıda, enflasyona dair kritik açıklamalarda bulundu. Şimşek, “Enflasyonun gelecek yıl 10’lu rakamların ortalarında, sonrasında ise tek haneli rakamlarda olması muhtemeldir” dedi.

Bakan Mehmet Şimşek, “Sürdürülebilir ve güçlü dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz. Enflasyonun gelecek yıl 10’lu seviyelere ve sonraki yıl tek haneye düşmesi muhtemel.” dedi. Şimşek, Türkiye’nin enflasyonda keskin bir düşüş sürecinin eşiğinde olduğunu aktararak, enflasyonun gelecek yıl orta onlu seviyelere gerileyeceği tahmininde bulundu.

Londra’da Chatham House düşünce kuruluşunun düzenlediği bir etkinlikte konuşan Mehmet Şimşek, “Enflasyon bu yıl düşük 40’lı ya da yüksek 30’lu seviyelere inebilir. Gelecek yıl orta onlu seviyelere ve bir sonraki yıl da tek haneli seviyelere gerileyebilir” ifadelerini kullandı.

Şimşek, “Piyasalar da oluşturduğumuz programın enflasyonu dizginlememizi ve düşürmemizi sağlayabileceğine inanmaya başlıyor” diye konuştu. Türkiye’nin neden BRICS’e üye olmadığına ilişkin gelen bir soruyu Şimşek, Türkiye’nin ana ortağının Avrupa Birliği (AB) olduğu ve AB’den ayrılamayacağı şeklinde yanıtladı. Şimşek’in Londra temasları cuma gününe kadar devam edecek. Yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında Bakan Mehmet Şimşek, yüzlerce yatırımcıyla bir araya geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat