Sağlık Makaleleri

En Hızlı Yayılan Kovid Varyantı: BA.5

2019 yılının aralık ayından itibaren insanlık dünyasına adım atan kovid, o günden beri hayatımıza büyük etkiler yaptı. Bu süreçte birçok defa mutasyona uğrayan korona virüs, son varyantları ile daha da hızlı yayılıyor. Dr. Bingöl, hastalığın özellikle başlangıçta kulak burun boğaz hastalığı olarak belirtiler verdiğini dile getirdi.

BA.5 Yayılıyor

Yeni varyanta yakalanan hastalar boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi, baş ağrısı, tat ve koku bozukluğu, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi şikayetlerle kulak burun boğaz hekimlerine başvuruyor. Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Özel Bingöl “Hastalığın ilerlemesi durumunda öksürük ve nefes alma zorluğu eklenerek alt solunum yolları da tutulmuş olur. Bu hastalıktan şüphelendiğimiz hastalarda öncelikle kesin tanı için gerekli olan PCR testi yapılıp, sonuç çıkana kadar da uygun tedaviye başlamış oluruz. Böylelikle daha hızlı iyileşme ihtimalini arttırmış oluruz” dedi.

Semptomlar

Dr. Buket Özel Bingöl “Omicron mutasyonunun alt varyantı olan BA.5 varyantının hızlı bulaşma özelliği ve farklı belirtileri ortaya çıktı. BA.5 koronavirüsün şimdiye kadarki en hızlı yayılan varyantı olarak biliniyor. Bu varyantın 5 temel semptomu; öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ve kas ağrısı” diye konuştu. Dr. Bingöl, yeni semptomlarda ilk sırada en sık görülenin “boğaz ağrısı” olduğunu ve yine bu varyantla birlikte yüksek ateş, koku ve tat kaybı gibi belirtilerin görülme sıklığının azaldığını ifade etti.

Kuluçka Süresi

Son yapılan klinik çalışmalara göre korona virüsün yeni varyantlarında kuluçka süresi giderek kısalıyor.  Bingöl “İlk görülen Alfa varyantında kuluçka süresi beş, altı gün kadardı. Delta varyantında dört gün olarak kaydedildi. Omicron varyantında ise bulaştan sonra semptomların başlaması yaklaşık üç gün aldı. Ancak şimdi BA. 4 ve BA. 5 varyantlarında bir iki günde bile kuluçka süresi tamamlanabiliyor. Yine de istisnai durumlar olabilir ve virüsle temastan iki hafta sonra bile belirti görülebilir” diye konuştu.

Önlemlere Devam

Dr. Buket Özel Bingöl, kovid hastalıklarından korunmak için başta kalabalık alanlar olmak üzere özellikle kapalı yerlerde mutlaka maske takılması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi: “Bu hastalığın en başından beri söylendiği üzere el hijyeni çok önemli. Aşımızı da mutlaka yaptırmalıyız. Aşılı olan ve daha önce enfeksiyon geçirenler de hastalığa yakalanmakta ancak bu durumdaki kişiler hastalığı daha hafif atlatmaktalar. Çünkü aşılama, vücudun savunma mekanizmasını eğitiyor. Aşıyla ilgili karar sürecinde bu bilgiyi göz önünde bulundurmalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu