Sağlık Bakanlığı Haberleri

Ekobs Nedir? Sağlık Bakanlığı Ekobs Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ek ödeme bordrolarını görüntülemeye yarayan bu hizmet, T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışan ve ek ödeme alan personel tarafından sıklıkla kullanılır.

Ekobs Nedir?

Ekobs, T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan personelin; kendisine ait mutemetlik birimlerince kesinleştirilen ek ödeme bordrolarını görüntüleyebileceği online bir hizmettir.

E-Devlet üzerinden ulaşılabilen bu hizmet sayesinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı ikinci ve üçüncü basamak kamu hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan ve ek ödeme alan personel; ek ödeme bordrolarını kolayca görüntüleyebilir ve bilgisayarına indirebilir.

Ekobs Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ekobs’a doğrudan E-Devlet üzerinden ulaşılabileceği gibi ekobs.saglik.gov.tr adresindeki “Ekobs login” sayfasından da ulaşılabilir.

Ekobs bordro sorgulama işlemi, E-Devlet üzerinden şu adımlar takip edilerek yapılır:

 1. turkiye.gov.tr üzerinden E-Devlet’e ulaşılır ve sağ üst kısımdaki “Giriş Yap” butonuna tıklanır.
 2. Ekobs bordro sorgulama yapmak isteyen personelin T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi paneldeki ilgili boşluklara yazılır ve “Giriş Yap” butonuna tıklanır.
 3. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” başlıklı arama çubuğuna, “Ekobs” yazılır ve arama çubuğunda çıkan “Kamu Hastaneleri Ek Ödeme E-Bordro (EKOBS) Hizmeti (Sağlık Bakanlığı)” isimli hizmete tıklanır.
 4. Açılan sayfada birkaç saniye bekledikten sonra e-bordrolarınız görüntülenebilir ve indirilebilir şekilde hizmetinize sunulur.

Ekobs bordro sorgulama işlemini, “Ekobs login” sayfası üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişiler; sırayla şu adımları takip eder:

 1. ekobs.saglik.gov.tr adresi üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın resmi “Ekobs login” sayfasına ulaşır.
 2. Kişi, Ekobs kullanıcı adı ve şifresini ilgili bölümlere yazar.
 3. “Giriş Yap” butonuna tıklanarak bordroların yer aldığı sayfaya ulaşılır.

Lütfen dikkat: “Ekobs login” sayfasında T.C. kimlik numarası ya da E-Devlet şifresi değil, sadece Ekobs kullanıcı adı ve şifresi kullanılabilir. Ancak bu sayfa; E-Devlet ve Ortak Giriş Noktası ile senkronize çalışabilir. Eğer Ekobs kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız, sayfada yer alan “E-Devlet ile Giriş Yap” ya da “Ortak Giriş Noktası” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

“E-Devlet ile Giriş Yap” butonunu kullanmanız durumunda, T.C. kimlik numaranızın ve E-Devlet şifrenizin sorulduğu bir sayfaya; “Ortak Giriş Noktası” butonunu kullanmanız durumunda ise Ortak Giriş Noktası e-mail adresinizin ve şifrenizin sorulduğu T.C. Sağlık Bakanlığı Ortak Giriş Noktası sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu bilgileri temin edip hesaplarınıza giriş yaptığınızda tekrar Ekobs paneline yönlendirilirsiniz ve ek ödeme bordrolarınızı görüntülemeye başlayabilirsiniz.

1. Basamak Çalışanları için Ek Ödeme Bordro Sorgulama

Ekobs, yalnızca ikinci ve üçüncü basamak kamu hastanelerinde çalışan personelin ek ödeme bordro sorgulaması yapabileceği bir online hizmettir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan personel, ek ödeme bordro sorgulaması için Sağlık Bakanlığı E-Bordro (EKOBS) sisteminden yararlanamaz.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışanlar için Sağlık Bakanlığı ek ödeme e-bordro sorgulaması, yine Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak online hizmet veren EKİP Portal sistemi üzerinden yapılır. EKİP Portal, Sağlık Bakanlığı tarafından “kurumsal sosyal iletişim ağı” olarak personelin sistem üzerinden oluşturacağı itiraz taleplerinin değerlendirilmesi amacıyla 2018 yılından beri hizmet verir. EKİP Portal’ın bir diğer özelliği de ek ödemelerle ilgili e-bordro hizmeti vermesi, yani ek ödemelerin sistem üzerinden görüntülenebilmesidir.

 1. basamak sağlık kuruluşlarında çalışanlar için ek ödeme e-bordro sorgulaması, şu yol takip edilerek yapılır:
 2. ekipportal.saglik.gov.tr adresinden EKİP Portal’a ulaşılır ve “Uygulamaya Git” butonuna tıklanır.
 3. Ortak Giriş Noktası üzerinden e-posta ve şifre ile sisteme giriş yapılır.
 4. “Maaş Bilgilerim” butonunun yanında yer alan “Ek Ödeme Bilgilerim” butonuna tıklanır.
 5. Açılan yeni sayfada personelin ek ödeme bordroları görüntülenir.

Portal üzerinden ayrıca maaş bilgisi ve hizmet dökümü de sorgulanabilir ve personel yanlış olduğunu gördüğü herhangi bir bilgi hakkında, sistem üzerinden, tamamen online olarak itirazını gerçekleştirebilir.

Bilgilerin yanında yer alan kalem butonları, personelin itirazını online olarak gerçekleştirebilmesi içindir. İtiraz işlemi, yanlış bilginin yer aldığı bölümdeki kalem butonuna tıklanarak ve ilgili itiraz formu doldurularak yapılır. İtiraz işlemi tamamlanan bilgilerin yanında, kalem simgesi yerine kum saati ibaresi gözükmeye başlar.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat