Sendika

Yeni Ek Ödeme Yönetmeliği Neler Getirdi? Menderes Özer Değerlendirdi

Taban Ödeme Tutarları Ne Kadar Olacak?

Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Menderes Özer, Sağlık Bakanlığının yayımladığı ek ödeme yönetmeliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede taban ek ödeme tutarlarını açıkladı. Özer, taban ve teşvik ek ödeme şeklinde 2 tür ek ödeme olacağını ifade etti.

  • Sağlık personeli taban ödeme tutarı brüt 1014 TL
  • Genel İdari Hizmetler Taban Ödeme Tutarı brüt : 507 TL
  • Genel İdari Hizmetler Taban Ödeme Tutarı brüt : 507 TL
  • Uzman Hekim Taban Ücreti Brüt : 14261 TL
  • Uzman Hekim Taban Ücreti Brüt : 14261 TL
  • Eczacı Taban Ücret Brüt: 1584 TL

Ek Ödeme Nasıl Hesaplanacak?

Menderes Özer, açıklamalarına şu ifadelere ile devam etti:

Mahsuplaşma devam edecek.  Taban EK Ödeme Tutarları ödenecek. EK Ödeme hesaplanırken daha önce hastane gelirine göre belirlenen ek ödeme katsayısı bakanlık tarafından belirlenecek. Net performanslar bulunup ek ödeme katsayısı ile çarpılacak ve teşvik ödeme bulunacak.

Uzman hekimler döner sermaye olarak ortalama 8-9 bin taban alacak. Döner sermaye hesaplandıktan sonra oluşacak tutarda teşvik ödemesi alacak.

Pratisyen hekimler döner sermaye olarak ortalama 5 bin taban alacak. Döner sermaye hesaplandıktan sonra oluşacak tutarda teşvik ödemesi alacak.

Sağlık personelleri döner sermaye olarak ortalama 700 taban alacak. Döner sermaye hesaplandıktan sonra oluşacak tutarda teşvik ödemesi alacak.

Taban ek ödeme tutarları fiilen çalışmaya bağlıdır. İzin veya rapor durumunda kesinti olacaktır.

Bir Yorum

  1. Hesaplama yanlış. Ben menderes beye de söyledim. Eksik hesaplama yapıyorsunuz diye . Temel ödeme =en yüksek devlet memuru aylığı X katsayı X aktif çalışma gün katsayısı. Yönetmelikte yazıyor. Israrla görmüyor. En yüksek devlet memuru aylığı 3169₺ hemşire için katsayı 0,32 ve aktif çalışma katsayısı demek o da yönetmelikte yazıyor . Mesai dışı çalışmayı aylık mesai ile toplayıp aylık mesaiye bölerek bulunuyor. Örneğin bir acil hemşiresi temmuzda 271 saat çalışmış olsun. Temmuz mesai 141 saat 271/141=1,92 ediyor. 3169×0,32×1,92=1950₺ taban ödeme. Kanun da ne diyor ne kadar çok çalışırsan karşılığını alacaksın izinli olursan kesinti yaparız. Şimdi en yüksek devlet memuru aylığı sabit bir sayı katsayı 0,32 sabit bir sayı demekki 3. Bir degisken olacak ki temel ödeme artsın veya azalsın.

  2. Aktif çalışma gün sayisi 1 den büyük olamaz. Aylik çalisma saatinden fazla çalışmalar nöbetten sayilir ve ek ödeme hesabina alinmaz. Yani yukaridaki gibi 1.92 açk olmaz En fazla 1 izin ve rapor varsa ona göre azalir. 7 g<ne kadar rapor ve aylik 5 gunu gecmeyen toplam 12 gune kadar izin calisilmis sayilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu