Gündem

Ege Üniversitesi Koronavirüs Salgınını Koyun ve Keçiler Üzerinde İnceleyecek

Ege Üniversitesinden (EÜ) araştırmacıların ‘Koronavirüs’ salgınının koyun ve keçiler üzerinden incelenmesine yönelik projesi TÜBİTAK’tan destek aldı.

Üniversitenin yazılı açıklamasına göre, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Ün’ün öncülüğünde “Türkiye’de Yetiştiriciliği Yapılan Koyun ve Keçi Irklarında ACE2 Reseptör Varyasyonlarının Araştırılması ve COVID-19’u Bulaştırıcılıkları Açısından SARS-CoV-2 ile Etkileşiminin İncelenmesi” başlıklı proje hayata geçirildi.

“TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye uygun görülen çalışmayla, ‘Koronavirüs’ ile mücadele için bir koyun, keçi üretim modeli geliştirerek belirli ırkların salgın döneminde izole edilmesi veya üretiminin kısıtlanmasının yanında belirli ırkların üretiminin artırılması için salgın koşullarına yardımcı bir üretim platformu oluşturulacak.

Prof. Dr. Ün, keçi ve koyunların hastalığı yayma konusunda riskler taşıdığını, proje çerçevesinde 31 farklı koyun ve 7 keçi ırkı üzerinde çalışmalar yürüttüklerini dile getirerek şu ifadeleri kaydetti: “COVID-19’un uzun yıllar önemini koruması beklendiğinden belirli ırkların salgın döneminde izole edilmesi veya üretiminin kısıtlanması yanında belirli ırkların da üretiminin artırılması için salgın koşullarına yardımcı bir üretim modeli geliştirilecek. Bu model ayrıca önümüzdeki 50 yılda dünyamızda besine ulaşımın risk altında olacağı beklentisinin azalmasına da katkı yapacak.”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise üniversite olarak TÜBİTAK nezdinde önemli başarılar elde ettiklerini söyledi. En çok proje hazırlayan üniversiteler arasında zirvede yer aldıklarının altını çizen Prof. Dr. Budak, “Araştırmacılarımız topluma ve bilime katkı sağlamak amacıyla çok değerli projeler üretiyor. Bu kapsamda Prof. Dr. Cemal Ün ve ekibinin tüm dünyayı derinden sarsan COVID-19 salgınına yönelik geliştirdikleri bu proje oldukça kıymetli. Bilime ve topluma sağladıkları katkı için hocamızı ve ekibini gönülden tebrik ediyorum.” diye konuştu. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu