Dul Maaşı Ne Kadar? 2023

Dul Maaşı Ne Kadar? 2023

Dul maaşı ya da dul aylığı olarak bilinen ödemeyi 2023 yılında kimlerin alabildiği on binlerce kişi tarafından araştırılır. Bu konu hakkına birçok söylenti ve kulaktan dolma bilgi de söz konusudur.

Örneğin halk arasında bilinen ismi dul aylığı olduğu için birçok insan bu aylığın dul kalan herkese verildiğini düşünebilir. Ancak bu ödeme, sadece şartları taşıyan kişilere yapılır. Dolayısıyla bu aylığı almayı hak edip hak etmediğini anlamak için öncelikle kişilerin detaylı bir araştırma yapması gerekir.

Bu haberimizde, dul aylığıyla ilgili merak edilen ve kafaları kurcalayan bütün soruların yanıtlarına değinilmiştir. Ayrıca dul maaşının 2023 yılında ne kadar olduğu bilgisine yer verilmiştir.

dul maaşı ne kadar? 2023

İçindekiler

Dul Maaşı Nedir?

Kamuoyunda dul maaşı ya da dul aylığı olarak bilinen ölüm aylığı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı olarak çalışan eşi vefat eden ihtiyaç sahiplerine verilen bir yardım türüdür. Yani bu yardım, ölüm aylığı kapsamında ödenir ve eşinden boşanan kişiler bu yardımdan yararlanamaz.

Ayrıca her eşini kaybeden dul aylığı alamaz ve bu aylıktan yararlanmak isteyen kişilerin taşıması gereken bazı şartlar söz konusudur.

Özetle dul aylığı, çoğu kişinin düşündüğü üzere kolayca alınabilen bir yardım türü değildir. Fakat yine de belirli şartları taşıyan kişiler dul aylığını hak eder ve elbette bu haklarından özgürce yararlanabilirler.

dul maaşı ne kadar? 2023

Kimler Dul Maaşı Alabilir?

Kişinin dul maaşı alabilmesi için ilk ve en temel şart vefat eden eşle arasında yasal olarak evlilik bağının olması gerekliliğidir. Birçok çiftin, aynı evde yaşama, çocuk sahibi olma ve dini nikah yapma gibi gerekçelerle dul maaşına başvurduğu görülür. Ancak bu gerekçelerin hiçbiri kabul edilmez ve ölüm aylığı sadece resmi evlilik bağı olan eşe verilebilir.

Ayrıca sigortalı bir işte çalışmak ya da halihazırda emekli olmak bu aylığı almaya engel değildir. Ancak SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan ve halihazırda emekli olan kişiler ölen eşinin aylığının yarısını alabilme hakkına sahiptir. Eğer hayatta kalan eşin bir maaş ve emeklilik geliri yoksa ölen eşin maaşını %75’ini alma hakkı olur.

Öte yandan ortak bir çocuk söz konusuyla çocuğun %25 oranında ölüm aylığı alma hakkı olur. Eğer iki ortak çocuk söz konusuysa maaş eşe %50 ve çocuklara %50 (her bir çocuğa %25) olacak şekilde paylaştırılır.

Fakat hayatta kalan eşin başkasıyla evlenmesi durumunda ölüm aylığının kesileceği ve bir kişinin yalnızca bir eşi üzerinden ölüm aylığı alabileceği unutulmamalıdır.

Sigortasız Dul Maaşı

Eğer hayatta kalan eş, sigortalı bir işte çalışmıyorsa vefat eden eşinin maaşının %75’ini almaya devam edebilir.

Ayrıca ölüm aylığının enflasyon verileri doğrultusunda yıllık olarak zamlandığını da hatırlatmak gerekir. Bu doğrultuda dul aylığı, hayatta kalan eşin ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmesi ve mağdur olmaması fikri üzerine yapılandırılmıştır.

Emekli Sandığı Dul Maaşı

Ölen eş Emekli Sandığına tabi ise hayatta kalan eş normal maaşın %50’sini alır. Ancak bu durumda, eşinin de en az 5 yıl memuriyet geçmişinin olması gerekir.

Dolayısıyla dul aylığı bazen detaylı ve son derece karmaşık bir hal alır. Bu nedenle yazımızda yer almayan detaylar ve daha karmaşık durumlar hakkında bilgi almak için SGK’nın ALO 170 hattı aranabilir.

dul maaşı ne kadar? 2023

Boşanan Dul Maaşı Ne Kadar?

Boşanan kişilere SGK tarafından dul maaşı ödenmez. Ancak evliliği sona eren kişiler boşanma aşamasında ve mahkeme önünde eşlerinden nafaka talep edebilir ve sonuç olarak eşleri tarafından maaşa bağlanabilir. Fakat bu durumun SGK ile bir ilişkisi bulunmaz.

Eğer boşanan eşin hayatını sürdürmeye yetecek bir geliri yoksa bu durumda kişiler kaymakamlıklara başvurarak sosyal yardım talebinde bulunabilirler.

2 Aylık Dul Maaşı Ne Kadar?

SGK tarafından ödenen dul aylığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat eden kadınlar ile öksüz ve yetimlere ödenen yardımlar sık sık birbirine karıştırılmaktadır.

Yukarıda ve haberimizin genelinde bahsettiğimiz dul maaşı, SGK tarafından ödenen maaştır. Bunun yanı sıra eşi vefat eden kadınlar ile yetimler ve öksüzler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yardım alabilirler. Bu yardım her iki ayda bir kez ödendiği için halk arasında “2 aylık dul maaşı” olarak bilinir.

2023 yılı 2 aylık dul maaşı bin TL’dir ve her iki ayda bir kez ödenir. Ayrıca annesi vefat eden çocukların babaları, babası vefat eden çocukların anneleri ya da hem annesi hem de babası vefat eden çocukların bakımını üstlenen kişiler her iki ayda bir kez Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 600 TL’lik öksüz ve yetim yardımı alabilirler.

Diğer yandan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş çok sayıda sosyal yardım programının olduğunu ve eşi vefat eden kişiler ile yetimler ve öksüzler için farklı yardımların olabileceğini hatırlatmak gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çağrı merkezi ALO 183’ten öğrenilebilir.

 

Dul Maaşı Ne Kadar? 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir