DSÖ Üyesi Ülkeler, Salgınlara İlişkin Küresel Bir Anlaşmaya İmza Attı

DSÖ Üyesi Ülkeler, Salgınlara İlişkin Küresel Bir Anlaşmaya İmza Attı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyesi ülkeler, gelecekte yaşanabilmesi ön görülen salgınların önüne geçme, bu sürece hazırlık ve müdahale konularında global bir anlaşmaya dair müzakerelerin nasıl ilerleyeceği hakkında anlaştı.

DSÖ’nün yapmış olduğu yazılı açıklama doğrultusunda, 194 ülkeyi ilgilendiren Hükümetlerarası Müzakere Organının (INB) beşinci toplantısında pandemi anlaşması taslağıyla ilgili görüşler paylaşıldı. Üye ülkeler, Mayıs 2024’teki Dünya Sağlık Asamblesi’ne onaylanmak üzere sunulması beklenen bir planın taslağı ve müzakerelerin ne biçimde ilerleyeceği konusunda anlaştı. Ülkelerin 22 Nisan 2023 tarihine kadar ek yazılı teklifler gönderebilmesi ve bu tekliflerin diğer tekliflerle taslak hazırlama grubuna sunulacak bir pakette hazırlanması kabul edildi. INB, 22 Mayıs tarihine kadar tüm sunumlara dayalı olarak bir metin hazırlayacak.

INB Bürosu Eş Başkanı Hollandalı Roland Driece söz konusu anlaşma hakkında, “Dünya, COVID-19 salgını müdahalesindeki hataları tekrarlamamamıza yardımcı olacak bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunun farkında. Bunun nasıl yapılacağına dair masada birçok yapıcı öneri var.” dedi.

Öte yandan Güney Afrika INB Bürosu Eş Başkanı Precious Matsoso ise, “Dünyanın her yerinden ülkeler, fikirlerini, endişelerini ve önerilerini tüm ülkelerin duyacağı ve değerlendireceği bir forumda tartışabildi.” değerlendirmesini yaptı.

INB taslak grubunun müzakerelere devam etmek amacıyla haziran ayında tekrardan toplanması tahmin ediliyor. (Kaynak: AA)

DSÖ Üyesi Ülkeler, Salgınlara İlişkin Küresel Bir Anlaşmaya İmza Attı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir