Gündem

DSÖ, Salgınlara Neden Olabilecek Patojenlerin Listesini Belirleyecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)‘den yapılan yazılı açıklamalar neticesinde, öncelikli patojenlerin listesinin güncellenmesi sürecinin, özellikle aşılar, testler ve tedavilerde küresel yatırım ve ARGE çalışmalarına rehberlik etmesi amaçlanıyor. Çalışmalara bağlı ilk toplantı 18 Kasım‘da gerçekleştirilirken, DSÖ, 25’ten fazla virüs ailesi, bakteri ve “Hastalık X” hakkındaki bulguları ele alacak 300’den fazla bilim insanını bir araya topluyor. Hastalık X, ciddi bir uluslararası salgına sebep olabilecek bilinmeyen bir patojeni belirtmek üzere listeye eklendi. Araştırmacılar, daha fazla araştırma ve yatırım gerektiren öncelikli patojenlerin listesi üzerine tavsiyeler belirtecek.

Öncelikli patojenlerle ilgili ilk liste 2017‘de yayımlanırken, son çalışma 2018‘de gerçekleştirilmişti. Şuan ki güncel listede, Kovid-19, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Ebola virüsü, Marburg virüsü, Lassa ateşi, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS), Rift Vadisi ateşi, Zika virüsü ve Hastalık X yer ediniyor.

dsö, salgınlara neden olabilecek patojenlerin listesini belirleyecek

DSÖ, Öncelikli Patojenlerin Listesini 2023’ün İlk Çeyreğinde Yayımlanacak

DSÖ Sağlık Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, alınacak önlemlerin araştırılması ve geliştirilmesi için öncelikli patojenleri ve virüs ailelerini hedeflemenin, hızlı ve etkili bir salgın ve pandemi önlemi için önemli olduğunu belirterek şu söylemlerde bulundu, “Kovid-19 pandemisi öncesinde etkili ar-ge yatırımları olmasaydı, rekor bir sürede geliştirilen güvenli ve etkili aşılara erişmek mümkün olmazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat