Gündem

DSÖ, Öksürük Şurubu Ölümleri Üzerine Acil Eylem Çağrısında Bulundu

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yapmış olduğu yazılı açıklama doğrultusunda, 2022 yılında Özbekistan ve Endonezya’da yaşları 5’in geçmeyen 300’ü aşkın çocuğun, mikroplu ilaçlar gerekçesiyle böbrek yetmezliğinden ötürü yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ülkelerin, geçtiğimiz son 4 ay içerisinde reçetesiz satılan; yüksek seviyede “dietilen glikol” ve “etilen glikol” bulunan ve mikroplu olduğu tahmin edilen öksürük şurubu kaynaklı vakalar bildirdiği kaydedilen açıklamada, “Bu vakalar en az 7 ülkeden bildirildi ve bu ülkelerin 3’ünde 300 ölüm, mikroplu şurupla bağlantılı. Ölümlerin çoğu 5 yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor.” sözleri kullanıldı.

Mikroplu şuruplardaki kirletici maddelerin, endüstriyel çözücü ve antifriz halinde kullanıldığı ve düşük olasılıkla bile olsa ölümcül olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, bunların hiçbir durumda ilaçlarda bulunmaması gereken zehirli kimyasallar olduğu ifade edildi.

DSÖ, Ülkelere Çağrıda Bulundu

DSÖ, geçen senenin ekim ayında ve bu ayın başlarında Hindistan’ın Maiden Pharmaceuticals ve Marion Biotech tarafından üretilen sırasıyla Gambiya ve Özbekistan’daki ölümlerle ilgisi bulunan öksürük şurupları için belirli ürün uyarıları göndererek ilaçların raflardan kaldırılması çağrısında bulundu.

Öte yandan geçtiğimiz sene dört Endonezyalı PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex ve PT AFI Pharma firmalarının üretmiş olduğu ve yurt içinde satılan öksürük şurupları için de bir uyarı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanırken söz konusu firmalar, ürünlerinin mikroplu olduğunu yalanladı yahut soruşturma sürerken yorum yapmaktan kaçındı.

DSÖ, bahsedilen ilaçların raflardan kaldırılması çağrısını tekrarlarken ülkeleri, satılan ilaçların ilgili makamlar tarafından onaylanmasını sağlamaları konusunda uyardı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu